Kiedy dziedziczy rodzeństwo?
Kiedy dziedziczy rodzeństwo? https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2024/07/kiedy-dziedziczy-rodzenstwo-1024x683.jpg 1024 683 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2024/07/kiedy-dziedziczy-rodzenstwo-1024x683.jpgRodzeństwo oraz ich zstępni (czyli dzieci i wnuki rodzeństwa) zaliczani są do tzw. drugiej grupy spadkobierców. Jakie są zasady dziedziczenia przez rodzeństwo? Kiedy rodzeństwo znajdzie się w kręgu spadkobierców ustawowych? Kiedy brat i siostra rzeczywiście mogą dziedziczyć po spadkodawcy, jeśli ten nie sporządził testamentu?
Dziedziczenie przez rodzeństwo
Rodzeństwo dziedziczy po spadkodawcy w sytuacji, w której jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku. Dziedziczeniu podlega udział zmarłego rodzica w spadku spadkobiercy. Oznacza to, iż w sytuacji, w której spadkodawca nie miał dzieci, jego małżonek dziedziczy udział 1/2 spadku. Pozostałą część spadku dziedziczą rodzice, a dopiero w przypadku, gdy chociaż jeden z rodziców nie żyje, dochodzi do dziedziczenia przez rodzeństwo.
Masz problem dotyczący prawa spadkowego?
Skontaktuj się z nami!
Rodzeństwo – testament
Oczywiście możliwe jest dziedziczenie przez rodzeństwo na podstawie testamentu. W takim przypadku konieczne jest powołanie rodzeństwa jako spadkobierców. Ewentualnie spadkodawca może dokonać rozporządzenia majątkiem w ten sposób, że określone jego składniki wskaże jako należne rodzeństwu. Jeżeli jednak wartość tych składników majątku jest istotna, rodzeństwo może być potraktowane w ewentualnym postępowaniu spadkowym jako spadkobierca.
Podsumowanie
Zasady dziedziczenia ustawowego oraz testamentowe tylko na pozór wydawać mogą się proste. W praktyce zagadnienia te często generują sytuacje konfliktowe i prowadzą do prowadzenia procesów sądowych. Nasza kancelaria zapewnia wsparcie w zakresie obsługi klientów mających styczność z problemami prawa spadkowego.
Źródło zdjęcia: Pixabay.com
Autor
Adwokat Katarzyna Gabrysiak
Adwokat, świadcząca również do września 2015 r. pomoc prawną jako radca prawny. Jako radca prawny obsługiwała liczne podmioty gospodarcze m. in. jednostkę budżetową Gminy Wrocław i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Właściciel Kancelarii ATHENA we Wrocławiu. Specjalizuje się w szczególności w szeroko rozumianym prawie gospodarczym, rzeczowym i prawie odszkodowań.
- Posted In:
- Kancelaria Adwokacka Wrocław