Co to jest zniesienie współwłasności?

Co to jest zniesienie współwłasności? 961 1024 Adwokat Wrocław - Katarzyna Gabrysiak
Co to jest zniesienie współwłasności

Zniesienie współwłasności pozwala na eliminację stanu, w którym ta sama nieruchomość pozostaje własnością kilku osób. Taka sytuacja może bowiem rodzić sytuacje konfliktowe. Przede wszystkim wiążą się one ze sporami co do sposobu korzystania z nieruchomości i zarządu nieruchomością wspólną.

Zniesienie współwłasności problemy

Najczęściej zniesienie współwłasności jest konieczne w przypadku, w którym współwłaścicielami nieruchomości stają się spadkobiercy, czy też pozostają nimi byli małżonkowie po rozwodzie. W takim przypadku można znieść współwłasność nieruchomości drogą umowną, jeżeli strony są zgodne co do sposobu podziału (w formie aktu notarialnego) albo sądownie.

Chcesz uzyskać profesjonalną poradę dotyczącą zniesienia współwłasności?

Skontaktuj się z nami!

Sposoby zniesienia współwłasności

Istnieją następujące sposoby zniesienia współwłasności:

  • podział fizyczny nieruchomości,
  • przyznanie nieruchomości na wyłączną własność jednego lub kilku ze współwłaścicieli (ze spłatą drugiego),
  • sprzedaż nieruchomości osobie trzeciej i podział uzyskanej sumy.

Jak znieść współwłasność?

Podział fizyczny nieruchomości nie zawsze będzie możliwy. Zazwyczaj wnioski o podział fizyczny nieruchomości formułowane są w postępowaniu sądowym. O możliwości wydzielenia samodzielnej nieruchomości często wypowiedzieć będzie musiał się biegły sądowy, który określi także prace konieczne dla uzyskania niezależności przez obie nieruchomości (np. w przypadku podziału domu jednorodzinnego na dwa lokale mieszkalne). W postępowaniu sądowym można domagać się także sprzedaży nieruchomości osobie trzeciej przez komornika oraz podziału uzyskanej w ten sposób sumy pieniężnej.  Do takiej formy podziału dochodzi stosunkowo rzadko ze względu na generowane koszty związane z publiczną sprzedażą.

Kancelaria zniesienie współwłasności

Nasza kancelaria prowadzi sprawy w zakresie zniesienia współwłasności nieruchomości. Pomagamy osiągnąć porozumienie na drodze pozasądowej, a w przypadku braku takiej możliwości, podejmujemy walkę o jak najkorzystniejsze dla klienta rozstrzygnięcie przed sądem orzekającym.

Skontaktuj się z nami!

Źródło zdjęcia: Pixabay.com