Niegodność dziedziczenia
Niegodność dziedziczenia https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2024/07/niegodnosc-dziedziczenia-1024x683.jpg 1024 683 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2024/07/niegodnosc-dziedziczenia-1024x683.jpgNiezależnie od tego, czy spadkobierca dziedziczy na podstawie testamentu czy w ramach tzw. dziedziczenia ustawowego, można pozbawić go praw do spadku. Sytuacja taka może nastąpić tylko pod warunkiem spełnienia szczególnych przesłanek, które związane są z zachowaniami spadkobiercy względem spadkodawcy, które przemawiają za pozbawieniem go praw majątkowych, które uzyskałby na skutek otwarcia spadku (czyli śmierci spadkodawcy).
Niegodność dziedziczenia – jak działa?
Niegodność dziedziczenia stwierdzana jest w postępowaniu sądowym. Spadkobierca niegodny zostaje wyłączony od dziedziczenia w taki sposób, jakby w ogóle nie dożył otwarcia spadku. Jednakże dziedziczyć mogą zstępni spadkobiercy niegodnego dziedziczenia (tzn. dzieci, wnuki czy prawnuki). Co istotne, spadkobierca niegodny dziedziczenia nie ma prawa do zachowku.
Niegodność dziedziczenia – kiedy?
Potrzebujesz pomocy prawnej związanej z prawem spadkowym?
Skontaktuj się z nami!
Spadkobierca może zostać uznany za niegodnego dziedziczenia, jeśli:
- dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy,
- podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności,
- umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego,
- uporczywie uchylał się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową,
- uporczywie uchylał się od wykonywania obowiązku pieczy nad spadkodawcą, w szczególności wynikającego z władzy rodzicielskiej, opieki, sprawowania funkcji rodzica zastępczego, małżeńskiego obowiązku wzajemnej pomocy albo obowiązku wzajemnego szacunku i wspierania się rodzica i dziecka.
Niegodność dziedziczenia 2024
Przesłanki uznania spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia określone w powyżej w pkt 4 i 5 zostały wprowadzone do polskiego porządku prawnego 15 listopada 2023 r. W związku z powyższym, jeśli sąd ma orzec o niegodności dziedziczenia z tych właśnie powodów, zachowania opisane w tych punktach muszą wystąpić po dacie wejścia w życie przepisów.
Adwokat – niegodność dziedziczenia
Zachęcamy do kontaktu z kancelarią w celu uzyskania kompleksowej pomocy prawnej związanej z prawem spadkowym. Świadczymy pełną obsługę prawną dla naszych klientów nawet w najbardziej złożonych zagadnieniach.
Źródło zdjęcia:Pixabay.com
Sprawdź post na instagramie:
- Posted In:
- Kancelaria Adwokacka Wrocław