Jak podważyć testament?
Jak podważyć testament? https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2024/08/jak-podwazyc-testament-869x1024.jpg 869 1024 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2024/08/jak-podwazyc-testament-869x1024.jpgTreść testamentu nierzadko wywołuje sytuacje konfliktowe w gronie najbliższych osób spadkodawcy. W postępowaniach spadkowych dochodzi do formułowania zarzutów wywierania wpływu na spadkodawcę czy innych sprzecznych z prawem czy niemoralnych działań, które doprowadziły do określonych rozrządzeń testamentowych. Warto zatem wiedzieć, kiedy można podważyć testament.
Czy można podważyć testament?
Przepisy pozwalają na podważenie testamentu sporządzonego w każdej formie. Testament jest nieważny, jeśli wykaże się zaistnienie jednego z następujących zdarzeń:
- testament został sporządzony w stanie wykluczającym świadome lub swobodne wyrażanie woli i podjęcie decyzji przez spadkodawcę,
- testament został sporządzony pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem tego błędu, nie sporządziłby testamentu określonej treści,
- testament został sporządzony pod wpływem groźby.
Nieważność testamentu – termin
Możliwość podważenia testamentu ograniczona jest terminami. Nie można domagać się uznania testamentu za nieważny, jeśli minęło 10 lat od dnia otwarcia testamentu (czyli śmierci spadkodawcy). Na nieważność testamentu nie można jednak powołać się o upływie 3 lat od kiedy osoba, mająca w tym interes, dowiedziała się o przyczynie nieważności.
Chciałbyś sprawdzić możliwość podsumowania testamentu?
Skontaktuj się z nami!
Podważenie testamentu w formie aktu notarialnego
Sporządzenie testamentu w formie aktu notarialnego nie wyklucza jego podważenia. Możliwe jest to w szczególności w przypadku, w którym spadkodawca znajdował się w stanie zdrowia, który mógł mieć wpływ na świadome i swobodne wyrażenie woli. Pomimo że notariusz obowiązany jest do zachowania należytej staranności i upewnienia się co do stanu testatora w chwili sporządzenia testamentu, może nie być w stanie rozpoznać, iż testator cierpi na schorzenie, które wyłącza jego świadomość.
Podsumowanie
Podważenie testamentu zawsze jest ogromnym wyzwaniem. Warto zatem zlecić prowadzenie postępowania doświadczonemu pełnomocnikowi. Doświadczenie w tym obszarze tematycznym pozwolić może na osiągnięcie zamierzonego rezultatu. Zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią.
Źródło zdjęcia: Pixabay.com
Autor
Adwokat Katarzyna Gabrysiak
Adwokat, świadcząca również do września 2015 r. pomoc prawną jako radca prawny. Jako radca prawny obsługiwała liczne podmioty gospodarcze m. in. jednostkę budżetową Gminy Wrocław i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Właściciel Kancelarii ATHENA we Wrocławiu. Specjalizuje się w szczególności w szeroko rozumianym prawie gospodarczym, rzeczowym i prawie odszkodowań.
- Posted In:
- Kancelaria Adwokacka Wrocław