Koniec z kredytem frankowym w miesiąc po złożeniu pozwu?

Koniec z kredytem frankowym w miesiąc po złożeniu pozwu? 1024 682 Adwokat Wrocław - Katarzyna Gabrysiak

Czy w miesiąc możesz się rozstać z bankiem ?

W niektórych mediach pojawiają się informacje o przedłużających się postępowaniach frankowych, które to spowodowane są aktywnością frankowiczów wywołaną korzystnymi orzeczeniami potwierdzającymi ich prawa wydanymi przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz sądy krajowe. Narracja o długich postępowaniach sądowych sprzyja z kolei aktywności banków w inicjowaniu coraz to kolejnych kampanii zachęcających do zawierania niekorzystnych ugód z bankami. Banki często wykorzystują przedłużające się postępowanie do wielokrotnego wysyłania coraz to nowych propozycji ugód. Niestety te ugody mają na celu przede wszystkim zrzeczenie się przez kredytobiorcę roszczeń, a co za tym idzie stratę finansową. Zapomina się jednak, że pomimo dłuższego oczekiwania na zakończenie procesu, sąd wydaje postanowienie o zabezpieczeniu poprzez zezwolenie na brak dalszej spłaty kredytu bardzo często w ciągu miesiąca od złożenia pozwu bądź w niewiele dłuższym czasie.

Sprawy kredytów frankowych ile trwają?

Kredytobiorcy muszą być świadomi, że pomimo dużej ilości spraw (nie tylko frankowych) przed sądami, te obowiązane są rozpoznawać wnioski o zabezpieczenie w terminie 7 dni od dnia ich wpływu do sądu. Należy przyznać, że termin ten bardzo często jest przez sądy niedochowywany, jednakże jego przekroczenia nie są znaczne. W istocie zatem rozstrzygnięcia o braku konieczności dalszej spłaty umowy kredytu powiązanego z kursem franka szwajcarskiego można oczekiwać już po miesiącu – dwóch od dnia złożenia pozwu.

Sprawy frankowe ODSETKI

Co więcej, poza stosunkowo szybkim rozstrzygnięciem o zabezpieczeniu, cierpliwość kredytobiorców nagradzana jest ustawowymi odsetkami za opóźnienie. Te zaś wynoszą w skali roku 11,25% i należne są od sumy wpłat kredytobiorcy na poczet kredytu. W dużej mierze rekompensuje to oczekiwanie na wyrok kończący postępowanie. Przeciętny kredytobiorca, który zgłosi i uzasadni żądanie zasądzenia na jego rzecz odsetek w trakcie procesu frankowego uzyska z tego tytułu kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Postępowania frankowe czas trwania

Zauważyć należy także, co jest dobrą wiadomością dla osób, których nie zadowalają ani postanowienia o zabezpieczeniu ani odsetki za opóźnienie, że cały czas projektowane są rozwiązania legislacyjne, które mają na celu usprawnienie postępowań. Jeśli wejdą one w życie i będą skuteczne, nawet w przypadku wniesienia apelacji przez bank, prawomocne wyroki w sprawie kredytów frankowych powinny zapadać dużo szybciej. Liczą na to tysiące kredytobiorców, których sprawy czekają na rozpoznanie przez sąd apelacyjny.

KANCELARIA sprawy frankowe

Zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią w sprawach kredytów powiązanych z kursem waluty obcej – nie tylko CHF. Przeanalizujemy dokładnie umowę oraz przedstawimy możliwe rozwiązania i warianty współpracy.

Nie zwlekaj, zadzwoń już dziś. Lub skontaktuj się przez whatsuopp. Możesz też napisać do nas maila.  Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania związane z Twoim kredytem. https://adwokatgabrysiak.pl/kontakt/