Nieważność umów przewłaszczenia na zabezpieczenie mieszkania zawieranych przez konsumenta.
Nieważność umów przewłaszczenia na zabezpieczenie mieszkania zawieranych przez konsumenta. https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2020/06/chair-1840011_960_720.jpg 960 540 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2020/06/chair-1840011_960_720.jpgW dniu 30.05.2020 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu cywilnego sankcjonująca nieważność umów o przewłaszczenie nieruchomości na zabezpieczenie długu konsumenta. Zmiana jest efektem ustawy z dnia 14 maja 2020 r. O zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (tzw. Tarcza 3.0.).
Nowelizacja wprowadziła do Kodeksu cywilnego nowy art. 3871, w świetle którego nieważna jest umowa, w której osoba fizyczna zobowiązuje się do przeniesienia własności nieruchomości służącej zaspokojeniu jej potrzeb mieszkaniowych w celu zabezpieczenia roszczeń wynikających z tej lub innej umowy niezwiązanej bezpośrednio z działalnością gospodarczą lub zawodową tej osoby, w przypadku gdy:
- wartość nieruchomości jest wyższa niż wartość wierzytelności powiększonej o wysokość odsetek maksymalnych za opóźnienie za okres 24 miesięcy lub
- wartość wierzytelności nie jest oznaczona, lub
- zawarcie umowy nie zostało poprzedzone dokonaniem wyceny wartości rynkowej nieruchomości przez biegłego rzeczoznawcę.
Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej?
Skontaktuj się z nami!
Nowelizacja ma za zadanie wyeliminować w większości przypadki przejmowania lokali mieszkalnych zadłużonych konsumentów. W praktyce konsumenci w wielu tego typu przypadkach nie spłacając takich pożyczek, tracili nieodwołalnie prawo własności mieszkania. Nierzadko mieli oni także problem z odzyskaniem różnicy pomiędzy wartością mieszkania a wysokością długu. Nowe przepisy zwalczać mają w szczególności działalność firm udzielających krótkoterminowych, wysoko oprocentowanych pożyczek pod zastaw mieszkania.
Podkreślamy jednocześnie, że umowy przeniesienia prawa własności na zabezpieczenie nie są całkowicie wyeliminowane z obrotu. Zawieranie takich umów będzie nadal możliwe m.in. w przypadkach, gdy wartość długu będzie wyższa od wartości mieszkania lub gdy przed zawarciem umowy strony zlecą wykonanie wyceny biegłemu rzeczoznawcy majątkowemu. Jest to jednak istotne utrudnienie dla wierzycieli wiążące się z dodatkowymi nakładami pieniężnymi.
Wprowadzona zmiana koresponduje z nowymi przepisami ograniczającymi egzekucję z lokali mieszkalnych, o czym w kolejnym wpisie.
Zródło zdjęcia: Pixabay
- Posted In:
- Prawo cywilne