Weryfikacja kontrahenta przed podpisaniem umowy

Weryfikacja kontrahenta przed podpisaniem umowy 1024 608 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak
Weryfikacja kontrahenta przed podpisaniem umowy

Współpraca z nowym kontrahentem to zawsze pewnego rodzaju ryzyko. Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na podpisanie umowy, która generuje po jego stronie jakieś ryzyka, warto poświęcić czas na weryfikację potencjalnego partnera biznesowego. Nierzetelny kontrahent może narazić firmę na straty finansowe, opóźnienia w realizacji projektów, a nawet na problemy prawne.

Sprawdzenie danych rejestrowych i finansowych kontrahenta

W zależności od rodzaju kontrahenta, warto zweryfikować jego umocowanie do działania w imieniu konkretnego przedsiębiorcy oraz podstawową sytuację prawną w rejestrach i ewidencji dotyczącej działalności gospodarczej:

  • KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) – pozwala sprawdzić dane spółek, ich status prawny, skład zarządu oraz czy podmiot składa sprawozdanie finansowe albo czy prowadzono wobec niego postępowania upadłościowe czy restrukturyzacyjne,
  • CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) – dla jednoosobowych działalności gospodarczych – zawierać może informacje np. o zakazie działalności,

Można także zweryfikować, czy kontrahent jest płatnikiem VAT, korzystając z białej listy podatników VAT.

Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej?

Skontaktuj się z nami!

Weryfikacja wiarygodności płatniczej kontrahenta

Nierzetelni kontrahenci często mają problemy z regulowaniem zobowiązań. Istnieją bazy danych, takie jak BIG InfoMonitor czy KRD (Krajowy Rejestr Długów), które umożliwiają sprawdzenie, czy potencjalny partner ma na swoim koncie zadłużenia lub nieuregulowane zobowiązania. Nieodpłatnie można sprawdzić dłużnika w Krajowym Rejestrze Zadłużonych – może tam znaleźć się informacja o postępowaniach o ogłoszenie upadłości czy bezskutecznych egzekucjach.

Analiza umowy i warunków współpracy

Jeśli podstawowa albo pogłębiona weryfikacja przebiegła pomyślnie, przed podpisaniem umowy należy dokładnie przeanalizować jej treść. Ważne jest, aby w umowie znalazły się zapisy dotyczące terminów płatności, kar umownych za opóźnienia oraz warunków rozwiązania współpracy. W tym zakresie warto rozważyć wsparcie doświadczonej kancelarii prawnej.

Dla większego bezpieczeństwa warto przeprowadzić weryfikację umowy oraz skorzystać z kompleksowego wsparcia w obsłudze prawnej. Profesjonalna analiza dokumentu może uchronić przed niekorzystnymi zapisami lub lukami, które mogłyby być wykorzystane przez nierzetelnego kontrahenta. Zachęcamy do kontaktu z kancelarią i poznania oferowanych wariantów współpracy.

Skontaktuj się z nami!

 

Autor

Adwokat Katarzyna Gabrysiak

Adwokat, świadcząca również do września 2015 r. pomoc prawną jako radca prawny. Jako radca prawny obsługiwała liczne podmioty gospodarcze m. in. jednostkę budżetową Gminy Wrocław i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Właściciel Kancelarii ATHENA we Wrocławiu. Specjalizuje się w szczególności w szeroko rozumianym prawie gospodarczym, rzeczowym i prawie odszkodowań.