Skutki usunięcia WIBOR z umowy kredytowej

Skutki usunięcia WIBOR z umowy kredytowej 1024 608 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak
Skutki usunięcia wiboru z umowy kredytowej

W ostatnich miesiącach coraz częściej słyszymy o sporach sądowych dotyczących umów kredytowych opartych na wskaźniku WIBOR. Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli zobowiązania z oprocentowaniem zmiennym, kwestionują stosowanie tego wskaźnika w swoich umowach. Twierdzą, że sposób jego ustalania jest nieprzejrzysty i daje bankowi instrument do jednostronnego zwiększania obciążenia kredytobiorcy. Jakie mogą być skutki usunięcia WIBOR w przypadku wygrania sporu sądowego z bankiem?

WIBOR – co to jest?

W uproszczeniu WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) to wskaźnik określający wysokość oprocentowania, po jakim banki pożyczają sobie nawzajem pieniądze na rynku międzybankowym. W praktyce jest on kluczowym elementem oprocentowania kredytów hipotecznych i konsumenckich w Polsce. Kiedy stopy procentowe rosną, rośnie także WIBOR, co bezpośrednio przekłada się na wyższe raty kredytów.

Umowa z WIBOR nieważna?

W przypadku, w którym umowa odwołująca się do wskaźnika WIBOR okaże się nieważna, kredytobiorca musi spłacić bankowi jedynie kapitał udostępnionego kredytu. Tym samym jego sytuacja staje się w zasadzie tożsama z sytuacją setek tysięcy frankowiczów, których umowy w przeważającej mierze są nieważne, co oznacza, iż bank oraz kredytobiorcy powinni zwrócić sobie wzajemne świadczenia – tym samym finalnie kredytobiorca spłata jedynie uzyskaną kwotę kredytu i dochodzi zwrotu pozostałej części świadczeń.

Sprawdź również nasz kalkulator wiborowy!

Usunięcie WIBOR z umowy

Jeśli umowa pozostanie ważna, a wyeliminowany zostanie tylko wskaźnik WIBOR, oznacza to, iż umowa przekształca się w istocie (i to od dnia jej zawarcia) w umowę ze stałym oprocentowaniem, przy czym jedynym wskaźnikiem, który służy do oprocentowania kredytu jest wskazana w umowie marża banku. Można zatem założyć, że rata kredytu hipotecznego często spadnie o połowę (przy czym kredytobiorca będzie miał prawo do żądania zwrotu nadwyżki przez okres, w którym spłacał kredyt w pełnej wysokości). Jeżeli marża banku była bardzo niska (np. kredyty zawarte w okresie pandemii), oszczędność może być znacznie większa.

W ile spłacony kredyt przez WIBOR?

Stosując pewne uproszczenie można zatem przyjąć, że jeśli kredytobiorca spłaca kredyt od 15 lat, to wyeliminowanie wskaźnika WIBOR spowoduje, że spłacił go w całości. Tym samym warte rozważenia jest skorzystanie ze wsparcia doświadczonej kancelarii i ocena szans związanych z zaangażowaniem się w proces sądowy przeciwko bankowi.

Zachęcamy do kontaktu, celem dokonania analizy i omówienia przebiegu sprawy o wyeliminowanie wskaźnika WIBOR. Jest to tym bardziej warte rozważenia, że wiele wskazuje na to, że w sprawach WIBOR (powiązanych z oceną stopnia poinformowania o ryzyku zmiennej stopy procentowej) sądy będą podchodzić w sposób bardziej indywidualny niż w sprawach frankowych, tym samym oczekiwanie na podobne przełomy w orzecznictwie TSUE może nie być uzasadnione w takim stopniu, w jakim miało to miejsce w przypadku spraw dotyczących kredytów powiązanych z kursem CHF.

Skontaktuj się z nami!

 

 

Autor

Adwokat Katarzyna Gabrysiak

Adwokat, świadcząca również do września 2015 r. pomoc prawną jako radca prawny. Jako radca prawny obsługiwała liczne podmioty gospodarcze m. in. jednostkę budżetową Gminy Wrocław i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Właściciel Kancelarii ATHENA we Wrocławiu. Specjalizuje się w szczególności w szeroko rozumianym prawie gospodarczym, rzeczowym i prawie odszkodowań.