Czy można prowadzić działalność gospodarczą w mieszkaniu?

Czy można prowadzić działalność gospodarczą w mieszkaniu? 1024 608 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak
Czy można prowadzić działalność gospodarcza w mieszkaniu

Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, rozważa wykorzystanie mieszkania jako miejsca prowadzenia firmy. Wydaje się to wygodnym i oszczędnym rozwiązaniem, ale wiąże się z kilkoma istotnymi kwestiami prawnymi. Czy zawsze można prowadzić działalność i z jakimi problemami może się to wiązać?

Działalność gospodarcza w mieszkaniu a przeznaczenie lokalu

Podstawowym problemem jest przeznaczenie lokalu. Mieszkania są z założenia przeznaczone do celów mieszkalnych. Prowadzenie w nich działalności gospodarczej może być traktowane jako zmiana sposobu użytkowania lokalu. Taka zmiana może wymagać dochowania formalności administracyjnoprawnych. Jednakże podkreślić wymaga, że jeśli działalność gospodarcza polega na pracy biurowej i nie wpływa na sąsiadów (np. brak hałasu czy zwiększonego ruchu), wówczas lokal może zachować status mieszkalny. Problemy pojawiają się jednak, gdy w mieszkaniu odbywa się np. produkcja, magazynowanie towarów czy intensywne przyjmowanie klientów. Nie ma przeszkód zatem, żeby w mieszkaniu prowadzić działalność np. informatyczną czy księgową, prowadzenie zaś sklepu stacjonarnego nie będzie najczęściej zgodne z przeznaczeniem lokalu.

Działalność w mieszkaniu wspólnota albo spółdzielnia

Prowadzenie działalności gospodarczej w mieszkaniu może wymagać – poza uzyskania zgody organu administracji publicznej – także uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Wiele zależy tutaj od rodzaju działalności. Jeśli nie powoduje ona uciążliwości dla innych mieszkańców, np. hałasu, dodatkowego ruchu czy problemów z miejscami parkingowymi, wspólnota mieszkaniowa nie będzie miała prawa do wnoszenia sprzeciwu. W przypadku bardziej uciążliwej działalności, wspólnota może nie wyrazić zgody lub może wiązać się to z wyższymi opłatami.

Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej?

Skontaktuj się z nami!

Działalność w mieszkaniu a koszty uzyskania przychodu

W przypadku rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w mieszkaniu, należy pamiętać o wydzieleniu odpowiedniej przestrzeni niezbędnej do prowadzenia działalności. Pozwoli to także na zaliczanie części opłat eksploatacyjnych za mieszkanie jako podatkowych kosztów uzyskania przychodu. Dla przykładu można wskazać, że jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą w 40-metrowym mieszkaniu, którego jest najemcą, a do prowadzenia działalności wyodrębnił sobie obszar 8m2, będzie mógł 20% opłat za mieszkanie zaliczyć do kosztów podatkowych. Przy rozpoczęciu działalności gospodarczej w mieszkaniu warto zapoznać się z posiadaną polisą OC nieruchomości – może być konieczne rozszerzenie wariantu posiadanego ubezpieczenia.

Podsumowanie

Nasza kancelaria zajmuje się także obsługą prawną przedsiębiorców stawiających pierwsze kroki na rynku usług czy handlu. Posiadamy warianty współpracy dostosowane do potrzeb początkujących przedsiębiorców Zachęcamy do kontaktu w celu poznania szczegółów.

Skontaktuj się z nami!

 

Autor

Adwokat Katarzyna Gabrysiak

Adwokat, świadcząca również do września 2015 r. pomoc prawną jako radca prawny. Jako radca prawny obsługiwała liczne podmioty gospodarcze m. in. jednostkę budżetową Gminy Wrocław i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Właściciel Kancelarii ATHENA we Wrocławiu. Specjalizuje się w szczególności w szeroko rozumianym prawie gospodarczym, rzeczowym i prawie odszkodowań.