Czy trzeba wysyłać wezwanie do zapłaty do dłużnika?
Czy trzeba wysyłać wezwanie do zapłaty do dłużnika? https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2025/03/czy-trzeba-wyslac-wezwanie-do-zaplaty-do-dluznika-1024x608.png 1024 608 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2025/03/czy-trzeba-wyslac-wezwanie-do-zaplaty-do-dluznika-1024x608.png
W przestrzeni publicznej funkcjonuje przeświadczenie, że wysłanie wezwania do zapłaty przed wytoczeniem powództwa jest obowiązkiem wierzyciela wynikającym z przepisów prawa. Pogląd taki nie jest do końca zgodny z rzeczywistością. W praktyce jednak skierowanie wezwania do zapłaty do wierzyciela jeszcze przed wytoczeniem powództwa najczęściej będzie uzasadnione.
Wezwanie do zapłaty co musi zawierać
Nie ma przepisów, które regulują, jakie elementy powinno zawierać wezwanie do zapłaty. Przyjąć należy, że powinno ono zawierać informację o rodzaju dochodzonej należności i powoływać dokument czy czynność, z którego należność wynika. Warto również wskazać w takim wezwaniu, że termin zapłaty upłynął. W związku z powyższym, jeśli obie strony są przedsiębiorcami, wierzyciel może także w wezwaniu żądać zapłaty rekompensaty za dochodzenie należności (co najmniej 40 euro), o której więcej piszemy w tym wpisie [link]
Brak wezwania do zapłaty
W przypadku braku skierowania wezwania do zapłaty i wystąpienia na drogę sądową, największym ryzykiem po stronie wierzyciela jest w zasadzie fakt, że druga strona może bezpośrednio po otrzymaniu pozwu należność uregulować i narazić wierzyciela na dodatkowe koszty. Jeśli bowiem dłużnik zachowa się w taki sposób, tj. zapłaci należność od razu po otrzymaniu pozwu, może domagać się od drugiej strony kosztów procesu – w tym kosztów zastępstwa przez pełnomocnika – ponieważ może twierdzić, że nie dał podstaw do wytoczenia powództwa, a faktycznie będzie można tak uznać, jeśli wcześniej jakiekolwiek czynności windykacyjne nie były prowadzone. Sytuacja taka wymaga jednakże każdorazowo oceny – jeśli np. wierzyciel nie wysłał co prawda wezwania do zapłaty, ale kilkukrotnie przesyłał dłużnikowi fakturę, należy raczej uznać takie działanie za tożsame z wzywaniem do zapłaty.
Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej?
Skontaktuj się z nami!
Polubowne rozwiązanie sporu
Wezwanie do zapłaty może być także ważne w kontekście wymogów formalnych pozwu. W pozwie należy bowiem wskazać, czy została podjęta próba pozasądowego rozwiązania sporu. Najczęściej wezwanie do zapłaty spełnia taką rolę, co pozwala tez ograniczenie ryzyka możliwości skierowania przez sąd sprawy do mediacji, jeśli nie jest to intencją stron. Oczywiście samo skierowanie wezwania do zapłaty jest często początkiem rozmów między stronami o spłacie zadłużenia, dlatego warto potraktować je jako niezbędny element windykacji, który może również rozwiązać problem z nieuregulowaną płatnością bez wchodzenia na ścieżkę sądową.
Podsumowanie
Na koniec warto jednak pamiętać, że jeśli np. należność się przedawnia, a nie kierowaliśmy wezwania do zapłaty, to warto złożyć pozew i np. w dniu złożenia pozwu wysłać też takowe wezwanie, wyznaczając np. termin tygodniowy. W przypadku spłaty zadłużenia pozew możemy cofnąć, a ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której pozew dłużnik otrzyma szybciej niż wezwanie do zapłaty.
Autor
Adwokat Katarzyna Gabrysiak
Adwokat, świadcząca również do września 2015 r. pomoc prawną jako radca prawny. Jako radca prawny obsługiwała liczne podmioty gospodarcze m. in. jednostkę budżetową Gminy Wrocław i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Właściciel Kancelarii ATHENA we Wrocławiu. Specjalizuje się w szczególności w szeroko rozumianym prawie gospodarczym, rzeczowym i prawie odszkodowań.

- Posted In:
- Przedsiębiorcy