Odszkodowanie za szkody w uprawach rolnych
Odszkodowanie za szkody w uprawach rolnych https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2025/03/odszkodowanie-za-szkody-w-uprawach-rolnych-1024x608.png 1024 608 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2025/03/odszkodowanie-za-szkody-w-uprawach-rolnych-1024x608.png
Obowiązek ubezpieczenia upraw rolnych
Zgodnie z art. 10 c ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich rolnik, który uzyskał płatności bezpośrednie ma obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia upraw rolnych (co najmniej 50 % powierzchni upraw rolnych powinna być ubezpieczona).
Obowiązkiem ubezpieczeniowym objęte są uprawy:
– zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych, od zasiewu lub wysadzenia do ich zbioru.
Ministerstwo Rolnictwa co roku ogłasza listę Towarzystw Ubezpieczeniowych, które podpisały umowę z ministerstwem na zawieranie takich umów.
Takie umowy ubezpieczenia są współfinansowane z budżetu państwa, który opłaca 65 % składki do 1 ha upraw rolnych.
Jakie szkody są objęte ochroną ubezpieczeniową?
Ubezpieczenie obowiązkowo powinno chronić szkody powstałe na skutek, co najmniej jednego z poniższych ryzyk:
– gradu,
– przymrozku wiosennego,
– ujemnego skutku przezimowania
– powodzi,
– suszy.
Nadto rolnicy mogą już dobrowolnie objąć umową ubezpieczenia (co także jest dotowane) szkody powstałe na skutek:
– huraganu,
– deszczu nawalnego,
– uderzenia pioruna,
– obsunięcia się ziemi,
– lawiny.
Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej?
Skontaktuj się z nami!
Najczęstsze przyczyny błędnych decyzji ubezpieczyciela
Zaniżenie odszkodowania
Niestety często się zdarza, że odszkodowania wypłacane z tytułu szkody w uprawach rolnych są zaniżane. Sposób ustalania tego odszkodowania w wielu przypadkach budzi pewne wątpliwości i jest bardzo ocenny. Wiele zapisów Ogólnych Warunków Ubezpieczenia jest nieprecyzyjnych, co ubezpieczyciele wykorzystują na swoją korzyść.
W związku z tym często istnieje potrzeba wykazania, że odszkodowanie za szkody w uprawach rolnych zostało wypłacono w za niskiej wysokości.
Odmowa wypłaty odszkodowania
Co budzi jeszcze większy sprzeciw, bardzo często się zdarza, że ubezpieczyciele niezasadnie nie wypłacają żadnego odszkodowania. Przykładowo można wskazać następujące bezzasadne przyczyny odmowy wypłaty odszkodowania zawarte w decyzjach odmownych:
– szkoda w uprawach rzepaku powstała na skutek szkodnika (np. chowacza), a nie na skutek gradobicia, deszczu nawalnego,
– nie doszło do zaistnienia przyczyny szkody, którą wskazuje rolnik,
– nie doszło do deszczu nawalnego,
– pozostawienie zbyt małych poletek kontrolnych,
– nie doszło do uszkodzeń roślin na skutek przymrozku wiosennego lub ujemnych skutków przezimowania.
Co zrobić, kiedy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania?
W przypadku odmowy wypłaty odszkodowania lub znacznego jej zaniżenia trzeba powołać szereg argumentów, często odnoszących się do zapisów Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.
Nadto warto jest zgromadzić jak najwięcej dowodów wskazujących na przyczynę i zakres szkody. Przede wszystkim przydatne tutaj będą dobre zdjęcia uszkodzonej uprawy oraz upraw sąsiednich, zestawienie stosowanych zabiegów ochrony roślin, protokoły Gminnej Komisji do spraw szacowania szkód rolnych.
W końcu także istotnym dowodem wykazującym wysokość i zakres szkody jest prywatna opinia biegłego sądowego z zakresu rolnictwa. Kancelaria na stałe współpracuję z takimi biegłymi, którzy mają wiedzę i kompetencję w zakresie ustalania przyczyn i szacowania szkody. Przy zleceniu takiej opinii niezwykle ważny jest zakres zlecenia takiej opinii (na jakie pytania ma odpowiadać), żeby ta opinia była przydatna w sprawie. Niezbędna jest przy tym odpowiednia współpraca między adwokatem a biegłym.
Po szczegółowej analizie umowy ubezpieczenia, przyczyn odmowy ubezpieczenia należy sporządzić reklamację powołując się na wszelkie uchybienia i zgromadzone przez nas dowody.
W bardzo wielu wypadkach podejmowane działania przedsądowe skutkują uzyskaniem odpowiedniego odszkodowania. Jednak czasami konieczne będzie skierowanie pozwu przeciwko ubezpieczycielowi celem dochodzenia odszkodowania.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata?
- znajomość praw i obowiązków: adwokat specjalizujący się w prawie odszkodowawczym zna regulacje dotyczącą ubezpieczeń i szkód rolnych. W związku z tym łatwiej będzie mu wykazać niezgodność z prawem decyzji ubezpieczyciela.
- duże doświadczenie negocjacyjne: adwokat przeprowadzi negocjacje i rozmowy ugodowe, które mogę zakończyć się korzystną ugodą bez konieczności wszczynania sporu sądowego.
- współpraca z biegłymi sądowymi: Kancelaria współpracuje z biegłymi sądowymi z zakresu rolnictwa i wie w jakim zakresie zlecić im wykonanie opinii, która będzie przydatna w sprawie
- reprezentowanie w sądzie: jeśli ubezpieczyciel pomimo złożenia reklamacji i przeprowadzonych negocjacji nadal nie chce wypłacić odszkodowania, adwokat może reprezentować rolnika w sądzie.
Autor
Adwokat Katarzyna Gabrysiak
Adwokat, świadcząca również do września 2015 r. pomoc prawną jako radca prawny. Jako radca prawny obsługiwała liczne podmioty gospodarcze m. in. jednostkę budżetową Gminy Wrocław i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Właściciel Kancelarii ATHENA we Wrocławiu. Specjalizuje się w szczególności w szeroko rozumianym prawie gospodarczym, rzeczowym i prawie odszkodowań.

- Posted In:
- Przedsiębiorcy