Pozew od banku o zwrot kapitału

Pozew od banku o zwrot kapitału 1024 608 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak
Pozew od banku o zwrot kapitału

Aktualnie zaobserwować można wzmożoną aktywność banków, które pozywają kredytobiorców o zwrot kapitału wypłaconego w ramach zawartej umowy kredytu frankowego (czy też innego kredytu powiązanego z kursem waluty obcej). W szczególności pozwy takie kierowane są przeciwko osobom, które zdecydowały się wcześniej pozwać bank dochodząc ustalenia nieważności umowy i roszczeń o zapłatę związanych z tą nieważnością.

Bank pozywa w sprawie frankowej

Wskazuje się, że liczba pozwów banków przeciwko kredytobiorcom przekroczyła już 30 tysięcy. Banki zintensyfikowały swoje działania w obawie przed przedawnieniem roszczeń – wszak istnieją już prawomocne orzeczenia, które wskazują, że roszczenia banków o zwrot kapitału przedawniają się z upływem 3 lat od daty, w której bank powziął wiedzę o kwestionowaniu ważności umowy przez kredytobiorcę.

Pozew banku a oświadczenie o potrąceniu

Co ciekawe, banki pozywają klientów również w sprawach, w których złożyły oświadczenia o potrąceniu. W takich sprawach powództwa banków w istocie znacząco komplikuje rozliczenie nieważnej umowy kredytu. Z jednej strony bank bowiem dokonując potrącenia w istocie przyznaje swoją odpowiedzialność czy też zabezpiecza swój interes finansowy pomniejszając kwotę do wypłaty należną kredytobiorcy (który najczęściej dochodzi od banku sumy wszystkich wpłat), z drugiej zaś dodatkowo pozywa o tę kwotę kredytobiorcę. Między tymi działaniami występuje wyraźna sprzeczność.

Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej?

Skontaktuj się z nami!

Ugody w sprawach CHF – czy warto?

Dodatkowym czynnikiem, który sprawia, że banki pozywają klientów o zwrot kapitału jest wywarcie presji na zawarcie ugody – również w toczących się sprawach sądowych. Klienci obawiając się zapłaty kapitału kredytu powiększonego o odsetki czy koszty procesu mają jawić się w oczach banku jako osoby bardziej zainteresowane zawarciem porozumienia z bankiem. Należy jednak wstrzymać się przed pochopnymi działaniami i skonsultować się ze specjalistą – zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią.

Bank CHF – pozew

Zwrócić należy uwagę, że kredytobiorcy mają w sprawach z powództw banków szereg argumentów, które przemawiają za tym, iż powództwo powinno zostać oddalone. Przede wszystkim pozwy banków – w obliczu dochodzenia roszczeń przez samych kredytobiorców – można potraktować jako nadużycie prawa podmiotowego. To bowiem poprzez działanie banku polegające na zawarciu w umowie klauzul, które skutkują nieważnością tej umowy, doszło do pokrzywdzenia konsumenta. Możliwość kierowania przez bank pozwów i obciążania kredytobiorcy kolejnymi  dodatkowymi świadczeniami narusza zatem zasady współżycia społecznego.

Pozew od banku w sprawie frankowej

Działanie banku wydaje się sprzeczne z dyrektywą 93/19/EWG. Celem tej dyrektywy jest odstraszenie przedsiębiorcy przed stosowaniem klauzul niedozwolonych i zmuszenie do niestosowania takich zapisów.

Jak bronić się przed pozwem banku?

Kredytobiorcy pozwani przez banki mogą posłużyć się w obronie przed roszczeniem znaczną liczbą kontrargumentów – począwszy od przedawnienia, a skończywszy na zarzucie nadużycia prawa podmiotowego. Toczące się postępowanie z powództw banków nie powinny zatem powstrzymywać kredytobiorców przed dochodzeniem swoich roszczeń. Pamiętać należy po pierwsze, że kredytobiorcy najczęściej spłacili sumy znacznie wyższe niż kwota kapitału, którą otrzymali od banku – a zatem ich roszczenia przewyższają rzekome roszczenia banków. Po drugie zaś roszczenia banków mogą być przedawnione lub z innych przyczyn nienależne.

Zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią. Prowadzimy już wiele postępowań o zwrot kapitału. Gwarantujemy olbrzymie doświadczenie w prowadzeniu postępowań w sprawach kredytów, zaangażowanie i profesjonalną obsługę procesów.

Skontaktuj się z nami!

 

Autor

Adwokat Katarzyna Gabrysiak

Adwokat, świadcząca również do września 2015 r. pomoc prawną jako radca prawny. Jako radca prawny obsługiwała liczne podmioty gospodarcze m. in. jednostkę budżetową Gminy Wrocław i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Właściciel Kancelarii ATHENA we Wrocławiu. Specjalizuje się w szczególności w szeroko rozumianym prawie gospodarczym, rzeczowym i prawie odszkodowań.