Ustna umowa o roboty budowlane

Ustna umowa o roboty budowlane 1024 608 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak
Ustna umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego wymaga zachowania formy pisemnej. Brak zachowania tej formy jest w praktyce dość częsty. Czy umowa o roboty budowlane sporządzona w innej formie niż pisemna, np. ustna umowa o roboty budowlane jest zatem ważna?

Umowa o roboty budowlane – forma umowy

Art. 648 kodeksu cywilnego wskazuje, że umowa o roboty budowlane powinna mieć formę pisemną. Integralną częścią umowy jest często dokumentacja wymagana przez przepisy prawa budowlanego (np. projekt budowlany). Jednakże przepisy nie wprowadzają co do formy zawarcia umowy o roboty budowlane rygoru nieważności. Oznacza to, iż umowa o roboty budowlane musi być sporządzona na piśmie dla celów dowodowych.

Umowa o roboty budowlane – ad probationem

W sytuacjach, gdy przepisy wymagają zawarcia umowy w formie pisemnej dla celów dowodowych (tzw. forma ad probationem), brak zachowania tej formy wiąże się z istotnym ograniczeniem procesowym. Co do zasady, w toku postępowania sądowego nie jest wówczas dopuszczalne przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków ani przesłuchania stron na okoliczność zawarcia umowy – chyba że żadna ze stron nie zaprzecza istnieniu zobowiązania.

Umowa o roboty budowlane między przedsiębiorcami

Kodeks cywilny przewiduje jednak wyjątki od tej reguły, zawarte w art. 74 § 2. Jeden z nich znajduje szczególne zastosowanie w praktyce obrotu gospodarczego, zwłaszcza przy realizacji inwestycji budowlanych. Mianowicie, ograniczenia dowodowe wynikające z niezachowania formy pisemnej nie znajdują zastosowania w przypadku czynności prawnych między przedsiębiorcami. Jeżeli zarówno inwestor, jak i wykonawca prowadzą działalność gospodarczą, to nawet przy braku pisemnej umowy strony mogą wykazywać jej zawarcie przy pomocy dowodów z zeznań świadków czy przesłuchania stron.

Nasza kancelaria oferuje kompleksowe wsparcie w zakresie sporządzania i analizy umów, jak również reprezentacji w sporach sądowych z zakresu prawa budowlanego.

Skontaktuj się z nami!

 

Autor

Adwokat Katarzyna Gabrysiak

Adwokat, świadcząca również do września 2015 r. pomoc prawną jako radca prawny. Jako radca prawny obsługiwała liczne podmioty gospodarcze m. in. jednostkę budżetową Gminy Wrocław i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Właściciel Kancelarii ATHENA we Wrocławiu. Specjalizuje się w szczególności w szeroko rozumianym prawie gospodarczym, rzeczowym i prawie odszkodowań.