Wspólny testament małżonków
Wspólny testament małżonków https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2024/11/wspolny-testament-malzonkow-989x1024.jpg 989 1024 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2024/11/wspolny-testament-malzonkow-989x1024.jpgWspólny testament małżonków jest ważny – taka jest najważniejsza teza postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 8 listopada 2024 r. w sprawie ii CSKP 189/23. Testament, który został napisany przez małżonków mieszkających na terenie Niemiec ręcznie w formie pisemnej, w dodatku z naniesionymi uzupełnieniami, oceniany był przez sądy niemieckie, ale i przez sądy krajowe, które były zgodne co do uznania dokumentu za obowiązujący.
Wspólny testament czy jest ważny?
Sąd Okręgowy w Krakowie uznał, iż zgodnie z zasadą wynikającą z art. 948 kodeksu cywilnego, prymat w zakresie dziedziczenia powinno nadać się ostatniej woli spadkodawczyni. Jest to dyrektywa dla sądu, żeby w ramach obowiązującego prawa uczynić wszystko, aby poszanować wolę spadkodawcy. W przedmiotowej sprawie zatem decydującego znaczenia nie miał art. 942 kodeksu cywilnego, który stanowi, iż testament jest rozrządzeniem tylko jednego spadkodawcy.
Potrtzebujesz profesjonalnej porady prawnej?
Skontaktuj się z nami!
Testament sporządzony przez dwie osoby
Konwencja haska także respektuje zasadę poszanowania woli spadkodawców i takiej interpretacji testamentu, aby była ona zgodna z zamiarami testatora. W przedmiotowej sprawie istotny nieistotny był fakt, iż prawo polskie nie zna pojęcia wspólnego testamentu. Na podstawie konwencji haskiej zniesiony jest wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych.
Podsumowanie
Przywołanego orzeczenia nie można oczywiście traktować jako furtki do każdorazowego uznania, iż wspólne testamenty mają moc wiążącą, gdyż sprzeciwia się to treści przywołanego wcześniej art. 942 k.c. Zachęcamy do kontaktu osoby planujące dokonać świadomych i zgodnych z prawem rozporządzeń majątkiem, jak również osoby, które zaangażowane będą lub są w spory sądowe na gruncie prawa spadkowego.
Autor
Adwokat Katarzyna Gabrysiak
Adwokat, świadcząca również do września 2015 r. pomoc prawną jako radca prawny. Jako radca prawny obsługiwała liczne podmioty gospodarcze m. in. jednostkę budżetową Gminy Wrocław i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Właściciel Kancelarii ATHENA we Wrocławiu. Specjalizuje się w szczególności w szeroko rozumianym prawie gospodarczym, rzeczowym i prawie odszkodowań.
- Posted In:
- Prawo spadkowe