Zachowek w 2024 roku
Zachowek w 2024 roku https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2024/12/zachowek-w-2024-1024x683.jpg 1024 683 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2024/12/zachowek-w-2024-1024x683.jpgW ostatnich dwóch latach nastąpiły ważne zmiany w przepisach prawa spadkowego. Zmiany te objęły również przepisy dotyczące zachowku? Co się zmieniło?
Zachowek – co to jest?
Na wstępie należy przypomnieć, czym jest zachowek. Zachowek jest instytucją prawa spadkowego, która ma za zadanie ochronić najbliższe osoby spadkodawcy przed pozbawieniem je – w drodze swobody testowania czy darowizn dokonywanych za życia przez spadkodawcę – możliwości przejęcia części majątku spadkodawcy w porównaniu do stanu, który wynikałby z dziedziczenia ustawowego.
Umowa o zrzeczenie się zachowku
W 2023 r. weszły w życie przepisy, które wprowadziły wprost możliwość zawarcia umowy o zrzeczenie się zachowku. Umowa taka już wcześniej była uznawana za zgodną z prawem. Jednakże wynikało to jedynie z orzecznictwa sądowego. Po nowelizacji przepisów taka możliwość została bezpośrednio ujęta w przepisach.
Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej?
Skontaktuj się z nami!
Zmiany w zachowku 2024 r.
Przepis art. 997 (1) kodeksu cywilnego wprowadził także nowe możliwości w zakresie wysokości i sposobu płatności zachowku. W poprzednim stanie prawnym zdarzały się przypadki, w których sąd obniżał zachowek z uwagi na zasady współżycia społecznego. Wskazany przepis przewiduje teraz:
- możliwość rozłożenia na raty,
- możliwość odroczenia płatności zachowku,
- możliwość obniżenia wysokości zachowku.
Kluczowe dla skorzystania z tego przepisu mają być takie okoliczności, jak sytuacja osobista i majątkowa uprawnionego do zachowku oraz obowiązanego do zaspokojenia roszczenia z tytułu zachowku.
Obniżenie zachowku
Przepisy przewidują, że w przypadku rozłożenia na raty roszczenia z tytułu zachowku terminy ich uiszczenia nie mogą przekraczać łącznie pięciu lat. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie sąd, na wniosek zobowiązanego, może odroczyć termin zapłaty rat już wymagalnych lub przedłużyć termin, o którym mowa w zdaniu pierwszym. Zmieniony termin nie może być dłuższy niż dziesięć lat.
Nasza kancelaria zajmuje się kompleksowo zagadnieniami prawa spadkowego. Prowadzimy zarówno sprawę o zapłatę zachowku, jak i obronę przed roszczeniami o zachowek.
- Posted In:
- Prawo spadkowe