Zarząd sukcesyjny przedsiębiorcy – czym jest?
Zarząd sukcesyjny przedsiębiorcy – czym jest? https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2025/05/zarzad-sukcesyjny-przedsiebiorcy-1024x608.png 1024 608 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2025/05/zarzad-sukcesyjny-przedsiebiorcy-1024x608.png
Zarząd sukcesyjny to rozwiązanie umożliwiające tymczasowe prowadzenie przedsiębiorstwa po śmierci właściciela. Daje on rodzinie lub innym następcom prawnym czas na zastanowienie się nad dalszymi krokami – mogą zdecydować, czy chcą kontynuować działalność, sprzedać firmę, czy zakończyć jej funkcjonowanie. Taki sposób zarządzania chroni firmę przed nagłym paraliżem w razie śmierci przedsiębiorcy.
Zarządca sukcesyjny w CEIDG
Kluczowe znaczenie ma ustanowienie zarządcy sukcesyjnego jeszcze za życia przedsiębiorcy i zgłoszenie tego faktu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Dzięki temu, po śmierci właściciela, przedsiębiorstwo może nadal funkcjonować – bez konieczności szybkich wizyt u notariusza. Wskazany wcześniej zarządca może natychmiast rozpocząć działania w imieniu firmy.
Przedsiębiorstwo w spadku – ciągłość działania
Wprowadzenie zarządu sukcesyjnego umożliwia zachowanie ciągłości zawartych umów z pracownikami, a także wykonywanie obowiązujących kontraktów z kontrahentami. Zarządca sukcesyjny może także niezwłocznie uzyskać potwierdzenie możliwości wykonywania koncesji i zezwoleń, co ma szczególne znaczenie w branżach regulowanych.
Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej?
Skontaktuj się z nami!
Zadania zarządcy sukcesyjnego
Zarządca sukcesyjny pełni funkcję reprezentanta firmy aż do czasu uregulowania spraw spadkowych. Odpowiada m.in. za bieżące sprawy kadrowe, relacje handlowe, kwestie podatkowe oraz kontakty z ZUS. Taki zarząd ma charakter tymczasowy – co do zasady wygasa po upływie 2 lat od śmierci przedsiębiorcy. Jednakże po złożeniu wniosku, sąd może przedłużyć ten okres do maksymalnie 5 lat.
Wygaśnięcie zarządu sukcesyjnego przedsiębiorcy
Zarząd sukcesyjny może zakończyć się wcześniej niż po 2 latach. Dzieje się tak m.in. w sytuacji, gdy żadna z osób uprawnionych nie złoży oświadczenia o przyjęciu spadku w ciągu dwóch miesięcy od śmierci przedsiębiorcy. Zarząd wygasa również, jeśli ustalono, że całe przedsiębiorstwo nabył jeden spadkobierca lub zostało ono wniesione aportem do spółki. Inną przyczyną może być wykreślenie zarządcy z CEIDG bez wskazania następcy w ciągu miesiąca, a także ogłoszenie upadłości lub dokonanie działu spadku obejmującego firmę.
Nasza kancelaria świadczy kompleksową pomoc w zakresie prawa spadkowego, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb przedsiębiorców. Wspieramy zarówno na etapie planowania sukcesji i zabezpieczenia ciągłości działalności, jak i w sprawach związanych z bieżącą obsługą przedsiębiorstwa po śmierci właściciela. Zapewniamy również doradztwo i pomoc prawną dla zarządców sukcesyjnych.
Autor
Adwokat Katarzyna Gabrysiak
Adwokat, świadcząca również do września 2015 r. pomoc prawną jako radca prawny. Jako radca prawny obsługiwała liczne podmioty gospodarcze m. in. jednostkę budżetową Gminy Wrocław i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Właściciel Kancelarii ATHENA we Wrocławiu. Specjalizuje się w szczególności w szeroko rozumianym prawie gospodarczym, rzeczowym i prawie odszkodowań.

- Posted In:
- Prawo spadkowe