Zawezwanie do próby ugodowej – czym jest i czy warto korzystać z tego środka prawnego?
Zawezwanie do próby ugodowej – czym jest i czy warto korzystać z tego środka prawnego? https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2024/10/zawezwanie-do-proby-ugodowej-1024x682.jpg 1024 682 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2024/10/zawezwanie-do-proby-ugodowej-1024x682.jpgZawezwanie do próby ugodowej jest czynnością, która powoduje rozpoczęcie przed sądem postępowania pojednawczego. W toku tego postępowania strony mogą zawrzeć ugodę sądową, jeśli obie dopuszczają wolę takiego rozwiązania sporu. Czy zawezwanie do próby ugodowej w 2024 roku jest wykorzystywane często i jakie skutki ma dla biegu terminu przedawnienia roszczeń?
Zawezwanie do próby ugodowej – przedawnienie
Zawezwanie do próby ugodowej było – do czasu nowelizacji, która weszła w życie 30 czerwca 2022 roku – stosowano w praktyce sądowej bardzo często. Nie zawsze było to spowodowane dążeniem do ugodowego załatwienia sprawy. W poprzednim stanie prawnym złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej, a przynajmniej złożenie go w sprawie konkretnego roszczenia po raz pierwszy, przerywało bieg przedawnienia. Oznacza to, że termin przedawnienia biegł od początku.
Zawezwanie do próby ugodowej – przerwanie przedawnienia
Regulacja taka powodowała, że zawezwanie do próby ugodowej stawało się często instrumentem do przedłużania terminu załatwienia sprawy przed sądem. Do wniosku o zawezwanie do próby ugodowej nie trzeba nawet załączać dowodów, wystarczyło jedynie zwięzłe opisanie stanu faktycznego i sformułowanie potencjalnych roszczeń.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej?
Skontaktuj się z nami!
Zawezwanie do próby ugodowej – 2024
W aktualnym stanie prawnym złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej zawiesza bieg terminu przedawnienia. Oznacza to, że po zakończeniu postępowania pojednawczego termin ten biegnie w dalszym ciągu, a jego bieg jest jedynie wstrzymany na czas postępowania, ażeby dać stronom czas na zawarcie ugody.
Zawezwanie do próby ugodowej – opłata
Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej podlega opłacie o wysokości 1/5 opłaty od pozwu (przy czym opłata nie może wynosić mniej niż 30 zł). Powinien także spełniać wymogi formalne, w tym również zawierać propozycję ugodowego rozstrzygnięcia sporu.
Zawezwanie do próby ugodowej – KANCELARIA
Aktualnie zawezwanie do próby ugodowej nie jest aż tak często wykorzystywanym środkiem prawnym przez strony sporu. Niemniej jednak z pewnością w wielu sprawach jest warte rozważenia – zarówno w sprawach inicjowanych przez osoby prywatne, jak i przedsiębiorców.
Autor
Adwokat Katarzyna Gabrysiak
Adwokat, świadcząca również do września 2015 r. pomoc prawną jako radca prawny. Jako radca prawny obsługiwała liczne podmioty gospodarcze m. in. jednostkę budżetową Gminy Wrocław i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Właściciel Kancelarii ATHENA we Wrocławiu. Specjalizuje się w szczególności w szeroko rozumianym prawie gospodarczym, rzeczowym i prawie odszkodowań.
- Posted In:
- Prawo cywilne