Czy przedsiębiorca może skorzystać z sankcji kredytu darmowego?
Czy przedsiębiorca może skorzystać z sankcji kredytu darmowego? https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2024/10/czy-przedsiebiorca-moze-skorzystac-z-sankcji-kredytu-darmowego-1024x655.jpg 1024 655 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2024/10/czy-przedsiebiorca-moze-skorzystac-z-sankcji-kredytu-darmowego-1024x655.jpgPrzedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zostali w wielu aspektach objęci ochroną tożsamą dla ochrony konsumentów. Udogodnienia takie dotyczą nie tylko rękojmi za wady towaru, ale również tzw. klauzul niedozwolonych. Czy oznacza to również, że przedsiębiorca może skorzystać z sankcji kredytu darmowego?
Sankcja kredytu darmowego – leasing
Nie ma wątpliwości, iż z sankcji kredytu darmowego skorzystać można co do umów leasingu, jeśli umowa przewiduje obowiązek nabycia przedmiotu umowy przez konsumenta. Możliwość taką przewiduje bezpośrednio ustawa o kredycie konsumenckim. Podobna zasada (dotycząca obowiązku nabycia przedmiotu umowy) dotyczy też najmu – ta umowa również podlegać będzie ustawie o kredycie konsumenckim.
Sankcja kredytu darmowego – przedsiębiorca
Ustawa o kredycie konsumenckim opiera się – odnosząc się do zwrotu „konsument” – na definicji zawartej w treści kodeksu cywilnego. W związku z powyższym z sankcji kredytu darmowego skorzystać może osoba fizyczna dokonująca z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Tym samym konsument może prowadzić działalność gospodarczą, o ile konkretna czynność nie jest nią objęta.
Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej?
Skontaktuj się z nami!
Przedsiębiorca – kredyt konsumencki
Przepisy obejmujące ochroną konsumencką przedsiębiorców nie są zawarte w ustawie o kredycie konsumenckim. Oznacza to zatem, iż możliwość skorzystania przez nich z sankcji kredytu darmowego. Można przyjąć zatem, jeśli w umowie kredytu czy leasingu określona osoba występować będzie jako przedsiębiorca, nie będzie przysługiwać jej możliwość skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Jednakże zwrócić należy uwagę, iż osoba taka może korzystać z prawa do kwestionowania postanowień umowy jako klauzul niedozwolonych.
Podsumowanie
Przepis art. 385 (5) kodeksu cywilnego przewiduje, że przepisy dotyczące klauzul niedozwolonych stosuje się do osoby fizycznej zawierającej umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla niej charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o CEIDG. Co za tym idzie, rozpatrując sytuację prawną takiego przedsiębiorcy, zastanowić należy się nad tym, czy nie można zakwestionować postanowień umownych jako klauzul niedozwolonych.
Każdorazowo zachęcamy do kontaktu z kancelarią i powierzenie analizy umowy profesjonalistom. Zachęcamy także do zapoznania się z innymi artykułami dotyczącymi sankcji kredytu darmowego:
- Posted In:
- Kancelaria Adwokacka Wrocław