Dochodzenie roszczeń od ubezpieczyciela za uszkodzenie pojazdu

Dochodzenie roszczeń od ubezpieczyciela za uszkodzenie pojazdu 1024 674 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak
Dochodzenie roszczeń od ubezpieczyciela za uszkodzenie pojazdu

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) podmiotu odpowiedzialnego za szkodę umożliwia dochodzenie przez poszkodowanego roszczeń bezpośrednio od zakładu ubezpieczeń. Nie wyklucza to skierowania żądania zapłaty przeciwko sprawcy szkody, Niemniej jednak to właśnie przeciwko zakładom ubezpieczeń najczęściej swoje kroki kierują poszkodowani.

Szkoda OC – wypadek

Do najpowszechniejszych przypadków, w których poszkodowany decyduje się na dochodzenie odszkodowania z OC są uszkodzenia pojazdów na skutek wypadków komunikacyjnych. Bardzo często kosztorys sporządzony na zlecenie zakładu ubezpieczeń jest jednak nieprawidłowy. Typowymi zabiegami, które mają wpływ na zaniżenie odszkodowania są:

  • zastosowanie cen części nieoryginalnych w miejsce uszkodzonych części oryginalnych,
  • nieuzasadnione obniżenie wartości naprawy z uwagi na zużycie eksploatacyjne części,
  • zawyżenie kosztu naprawy pojazdu względem wartości pojazdu, aby powstała tzw. szkoda całkowita (koszty naprawy wyższe niż wartość pojazdu w stanie nieuszkodzonym) – w takim przypadku zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie stanowiące różnicę pomiędzy wartością pojazdu nieuszkodzonego a wartością pojazdu w stanie uszkodzonym,
  • zaniżenie stawki za roboczogodzinę prac blacharskich i lakierniczych.

Ubezpieczyciel – odszkodowanie OC

Dochodzenie roszczeń od ubezpieczyciela możliwe jest także w przypadku tzw. szkód osobowych. W ramach ubezpieczenia OC zakład ubezpieczeń ponosi odpowiedzialność za fizyczne i psychiczne następstwa zdarzenia ubezpieczeniowego (np. wypadku drogowego). Zazwyczaj największą kwotę można uzyskać tytułem zadośćuczynienia, jednakże jego wysokość uzależniona jest m.in. od:

– długości trwania dolegliwości,

– stopnia uszczerbku na zdrowiu i trwałych następstw zdarzenia,

– długości trwania i natężenia psychicznych skutków zdarzenia.

Warto wspomnieć, że poszkodowani dochodzić mogą także kosztów leczenia, utraconego wynagrodzenia czy też, w niektórych sytuacjach, renty, jeśli wypadek miał wpływ na ich zdolności zarobkowe.

Potrzebujesz pomocy w dochodzeniu odszkodowania od zakładu ubezpieczeń?

Skontaktuj się z nami!

Jak dostać odszkodowanie z OC?

Warto wiedzieć, że decyzje odmawiające wypłaty odszkodowań czy zaniżające odszkodowania do powszechna praktyka zakładów ubezpieczeń. Włączenie się profesjonalnego i doświadczonego pełnomocnika do etapu tzw. likwidacji szkody zwiększa szanse na uzyskanie satysfakcjonującego odszkodowania na drodze przedsądowej. Należy jednak liczyć się z tym, iż pełne kwoty odszkodowania (na szczęście powiększone o odsetki, które obecnie wynoszą 11,25% w skali roku) udaje się uzyskać w wielu przypadkach dopiero w postępowaniu sądowym.

Kancelaria odszkodowania OC

Nasza kancelaria pomaga klientom w dochodzeniu odszkodowań od zakładów ubezpieczeń. Warto wiedzieć, że bardzo często ubezpieczyciel zaniża kwotę świadczenia i warto przed jego akceptacją skontaktować się z kancelarią. Sprawnie dokonamy weryfikacji kosztorysu i zarekomendujemy dalsze kroki w sprawie. Reprezentujemy klientów w bardzo szerokim spektrum spraw odszkodowawczych, m.in.:

– odszkodowanie za szkody komunikacyjne (osobowe i obejmujące koszty naprawy, holowania czy najmu samochodu zastępczego) z ubezpieczenia OC,

– odszkodowania z ubezpieczenia AC (autocasco),

– odszkodowanie za zalanie mieszkania,

– odszkodowanie z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. z ubezpieczeń na życie),

– odszkodowanie za wypadek przy pracy,

– odszkodowanie za błąd medyczny.

Skontaktuj się z nami!

Źródło zdjęcia: Pixabay.com