Wstrzymanie spłaty rat kredytu frankowego z mocy prawa

Wstrzymanie spłaty rat kredytu frankowego z mocy prawa 1024 683 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak
Wstrzymanie spłaty rat kredytu frankowego z mocy prawa

Pozew frankowicza może z urzędu powodować, że spłata rat będzie zawieszona, bez konieczności wydawania postanowienia o zabezpieczeniu. To jedna ze zmian, które mają przyspieszyć procesy frankowe i dopasować przebieg postępowania do aktualnego orzecznictwa TSUE oraz sądów powszechnych. Zmiany są konieczne ze względu na fakt, iż wydłużył się czas rozpoznania spraw frankowych.

Zmiana przepisów sprawy frankowe

Z punktu widzenia kredytobiorców wstrzymanie płatności rat kredytu jest niemal tak samo istotne, jak zakończenie postępowania. Powoduje ono, że kredytobiorca przestaje odczuwać negatywne skutki wzrostu kursu CHF. W aktualnym stanie prawnym wstrzymanie płatności rat możliwe jest wyłącznie po uzyskania postanowienia o zabezpieczeniu.

Sprawy frankowe – wstrzymanie spłaty 2025

Powstająca ustawa frankowa zakłada szereg usprawnień procesów frankowych, m.in.:

– zwiększenie możliwości orzekania na posiedzeniu niejawnym,

– możliwość zdalnego przesłuchania świadka nawet pomimo sprzeciwu strony,

– większą dowolność w zakresie odbierania zeznań świadków na piśmie.

Przyspieszenie postępowania w sprawach frankowych

Udogodnienia te mają mieć charakter nieobowiązkowy – jeśli sąd uzna z jakichś przyczyn, że sprawa wymaga normalnego toku, nie musi decydować się na uproszczenie postępowania. Jednakże należy założyć, że w przeważającej większości spraw sędziowie chętnie będą stosować nowe rozwiązania w celu szybszego wyrokowania.

Pozew banku o zwrot kapitału

Zmiany w przepisach mają także umożliwić zgłaszanie zarzutu potrącenia aż do zakończenia postępowania w drugiej instancji. Dzięki nowej ustawie  bank ma mieć możliwość złożenia wniosku, żeby sąd w przypadku nieważności umowy rozliczył wzajemne roszczenia stron związane z nieważnością. Ma to zmniejszyć liczbę procesów sądowych o inicjowane przez banki – np. o zapłatę kapitału.

Skontaktuj się z nami!

 

Autor

Adwokat Katarzyna Gabrysiak

Adwokat, świadcząca również do września 2015 r. pomoc prawną jako radca prawny. Jako radca prawny obsługiwała liczne podmioty gospodarcze m. in. jednostkę budżetową Gminy Wrocław i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Właściciel Kancelarii ATHENA we Wrocławiu. Specjalizuje się w szczególności w szeroko rozumianym prawie gospodarczym, rzeczowym i prawie odszkodowań.