Dziedziczenie ustawowe – kolejność dziedziczenia
Dziedziczenie ustawowe – kolejność dziedziczenia https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2024/08/dziedziczenie-ustawowe-kolejnosc-dziedziczenia-1024x682.jpg 1024 682 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2024/08/dziedziczenie-ustawowe-kolejnosc-dziedziczenia-1024x682.jpgDziedziczenie ustawowe ma miejsce w przypadku, w którym spadkodawca nie sporządził testamentu. W takim wypadku o osobach, które staną się spadkobiercami i proporcjach ich udziału w majątku spadkowym decydują zasady sformułowane w kodeksie cywilnych.
Kolejność dziedziczenia
Podstawowe znaczenie dla dziedziczenia ustawowego, ma podział na sześć grup dziedziczenia:
1) pierwsza grupa: małżonek i dzieci,
2) druga grupa: małżonek i rodzice,
3) trzecia grupa: małżonek i rodzeństwo,
4) czwarta grupa: dziadkowie,
5) piąta grupa: pasierbowie,
6) szósta grupa: gmina i skarb państwa.
Dziedziczenie przez dzieci
W pierwszej kolejności do spadku powołane są dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych, przy czym małżonek nie może odziedziczyć mniejszego udziału w majątku spadkowym, niż 1/4. W przypadku, w którym dziecko nie dożyło otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy), jego udział przypadnie jego dzieciom lub wnukom (czy też dalszym zstępnym).
Po więcej informacji dotyczących testamentów odsyłamy do tego wpisu: Rodzaje testamentu – czy testament musi mieć formę pisemną?
Dziedziczenie przez rodzica
Jeśli spadkodawca nie miał dzieci ani dalszych zstępnych, do spadku powołani są jego małżonek oraz rodzice. Udział przypadający rodzicom wynosi po 1/4 spadku. Jeśli ojcostwo nie zostało ustalone, udział spadkowy matki wynosi 50%.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie spraw spadkowych?
Skontaktuj się z nami!
Dziedziczenie przez rodzeństwo
Jeśli spadkodawca nie miał dzieci, małżonka ani dalszych zstępnych, cały majątek przypada jego rodzicom po równo. Jeżeli rodzic nie dożyje otwarcia spadku, udział takiego rodzica przypada rodzeństwu w częściach równych. Dzieci i dalsi zstępni rodzeństwa spadkodawcy, które nie dożyło otwarcia spadku, powołani zostają do spadku na ich miejsce.
Dziedziczenie przez dziadków i pasierbów
W dalszej kolejności, stosownie do przedstawionego podziału na grupy spadkowe, w przypadku braku małżonka, zstępnych, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa do spadku powołani mogą zostać dziadkowie. Udział przypadający każdemu z nich to 50%, przy czym jeśli któryś z dziadków nie dożyje otwarcia spadku, otwiera się droga do dziedziczenia przez jego zstępnych – na tym etapie mogą dziedziczyć stryjowie, wujowie czy ciotki spadkodawcy.
W piątej grupie dziedziczenia do spadku może zostać powołany pasierb, jednakże do spadku nie mogą być powołani już jego dzieci ani dalsi zstępni.
Dziedziczenie przez gminę i Skarb Państwa
W braku możliwości ustalenia spadkobierców w sposób ustalony poniżej, dziedziczyć będzie gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Jeśli ustalenie tego miejsca jest niemożliwe albo spadkodawca mieszkał za granicą, do dziedziczenia powołany będzie Skarb Państwa.
Źródło zdjęcia: Pixabay.com
Autor
Adwokat Katarzyna Gabrysiak
Adwokat, świadcząca również do września 2015 r. pomoc prawną jako radca prawny. Jako radca prawny obsługiwała liczne podmioty gospodarcze m. in. jednostkę budżetową Gminy Wrocław i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Właściciel Kancelarii ATHENA we Wrocławiu. Specjalizuje się w szczególności w szeroko rozumianym prawie gospodarczym, rzeczowym i prawie odszkodowań.
- Posted In:
- Kancelaria Adwokacka Wrocław