S24 – uproszczenie i przyspieszenie zakładania spółek?

S24 – uproszczenie i przyspieszenie zakładania spółek? 1024 682 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak
S24

Założenie spółki w systemie S24 zmniejsza koszty tej czynności oraz stanowi duże uproszczenie w stosunku do obowiązujących jeszcze w niedalekiej przeszłości procedur rejestrowych, wymagających każdorazowo skorzystania z notarialnej formy niektórych czynności, takich chociażby jak założenie spółki z o.o. Czy założenie spółki w S24 jest proste, jakie trudności mogą wystąpić i kiedy warto powierzyć tę czynność kancelarii?

Założenie spółki S24

Aktualnie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które są coraz bardziej popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej (o przyczynach takiego stanu rzeczy piszemy więcej tutaj) wspólnicy rejestrują najczęściej przy wykorzystaniu systemu S24. Prawidłowe wypełnienie dokumentacji umożliwia – w zależności oczywiście od sądu – zarejestrowanie podmiotu nawet w kilka dni (w zależności od obłożenia sądu).

Potrzebujesz pomocy z założeniem spółki?

Skontaktuj się z nami!

Spółka przez Internet – jak założyć?

Podstawowym dokumentem, który sporządza się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego jest umowa spółki. Zawierając umowę spółki w ramach systemu S24 mamy ograniczoną możliwość jej modyfikacji, ograniczoną do wyboru takich kwestii, jak m.in.:

  • wartość jednego udziału w spółce,
  • liczba wspólników,
  • długość kadencji zarządu,
  • rodzaj organów spółki,
  • sposób reprezentacji spółki,
  • postanowienie  dotyczące możliwości zaciągania zobowiązań o wartości przewyższającej dwukrotność kapitału zakładowego spółki.

S24 czy notariusz?

Odpowiedź na pytanie, czy zawrzeć umowę spółki u notariusza czy przez Internet wymaga analizy konkretnego przypadku. Jeśli jeden ze wspólników chciałby mieć dodatkowe zabezpieczenia swojej pozycji czy majątku wnoszonego do spółki, bądź też jeśli wspólnicy zamierzają przewidzieć w umowie spółki wkłady niepieniężne, skorzystanie z notarialnej formy czynności może być konieczne. Warto skonsultować swoje wątpliwości z kancelarią specjalizującą się w rejestracji i obsłudze spółek i spółpodmiotów gospodarczych – dlatego zapraszamy do kontaktu.

Skontaktuj się z nami!

Źródło zdjęcia: Pixabay.com

 

Autor

Adwokat Katarzyna Gabrysiak

Adwokat, świadcząca również do września 2015 r. pomoc prawną jako radca prawny. Jako radca prawny obsługiwała liczne podmioty gospodarcze m. in. jednostkę budżetową Gminy Wrocław i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Właściciel Kancelarii ATHENA we Wrocławiu. Specjalizuje się w szczególności w szeroko rozumianym prawie gospodarczym, rzeczowym i prawie odszkodowań.