Testament wzajemny

Testament wzajemny 1024 683 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak

Na gruncie przepisów prawa niedozwolone jest sporządzenie testamentu wspólnie przez dwie osoby. Taki testament będzie nieważny i nie odniesie pożądanego skutku, tzn. nie będzie mógł być podstawą dziedziczenia po osobach sporządzających testament, w przypadku śmierci którejkolwiek z tych osób. Nie wyklucza to jednak sporządzenia tzw. testamentów wzajemnych.

Testament wzajemny – co to jest?

Testament wzajemny jest zwykle sporządzany przez małżonków albo partnerów życiowych, którzy nie mają zawartego związku małżeńskiego. W testamencie wzajemnym określa się sposób dziedziczenia majątku po śmierci jednego z partnerów. Testament wzajemny może mieć np. taką formę, że obaj małżonkowie postanawiają, iż w przypadku śmierci któregokolwiek z nich, do dziedziczenia całego majątku powołany jest drugi małżonek.

Sprawdzimy, czy oczekiwane rozwiązania można wprowadzić do testamentu i czy będą one skuteczne

Skontaktuj się z nami!

Testament wzajemny – korzyści

Sporządzenie testamentu wzajemnego umożliwia zapewnienie finansowej ochrony partnera życiowego. W związku z tym może stanowić ważny instrument zarządzania majątkiem i jego ochrony. Umożliwia także powołanie w testamencie spadkobiercy „zapasowego” w sytuacji braku możliwości dziedziczenia przez osobę wskazaną jako spadkobierca. Sporządzone testamenty wzajemne każda osoba może jednak zmienić, co nie wymaga zgody drugiego z partnerów.

Podsumowanie

W sporządzaniu testamentu wzajemnego powinien uczestniczyć profesjonalista, aby zapewnić, iż wola spadkodawców znajdzie odzwierciedlenie w treści dokumentu. Nasza kancelaria kompleksowo zajmuje się obsługą spraw spadkowych. Sprawdzimy, czy oczekiwane rozwiązania można wprowadzić do testamentu i czy będą one skuteczne.

Skontaktuj się z nami!

Źródło zdjęcia: Pixabay.com