Umowa zawarta przez małżonka przedsiębiorcy
Umowa zawarta przez małżonka przedsiębiorcy https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2024/11/umowa-zawarta-przez-malzonka-przedsiebiorcy-1024x540.jpg 1024 540 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2024/11/umowa-zawarta-przez-malzonka-przedsiebiorcy-1024x540.jpgSytuacja, w której małżonek przedsiębiorcy zajmuje się w istocie całokształtem spraw firmy, a nawet podpisuje w imieniu przedsiębiorcy umowy, należy do powszechnie spotykanych w naszej rzeczywistości gospodarczej. Bardzo często małżonek taki nie działa w oparciu o pisemne pełnomocnictwo. Czy w przypadku sytuacji spornych, stroną sporu jest zatem przedsiębiorca czy jego małżonek?
Czy małżonek przedsiębiorcy odpowiada za długi?
W praktyce sporów sądowych niejednokrotnie spotykamy się z sytuacją, w której przedsiębiorca powołuje się na brak umocowania swojego małżonka do zawarcia umowy czy dokonywania wiążących ustaleń. W ten sposób próbuje uwolnić się od odpowiedzialności (najczęściej finansowej) związanej z czynnościami dokonywanymi przez małżonka.
Pełnomocnictwo dla męża – forma
Pomysł taki, jako przyjęta linia obrony może się jednak nie sprawdzić. Pomimo braku pisemnej formy upoważnienia małżonka do działania, jeśli drugi z małżonków wie o takich działaniach i nie wyraża wobec nich sprzeciwu, uznać można, że pełnomocnictwo zostało udzielone w sposób dorozumiany. Taki pogląd prezentuje orzecznictwo sądowe (m.in. wyrok Sądu Najwyższego o sygn. IV CSK 375/17).
Żona przedsiębiorcy – odpowiedzialność
Przedsiębiorca, który może uwolnić się od odpowiedzialności tylko w ten sposób, że wykaże, iż jego małżonek przekroczył uzgodniony z nim zakres umocowania czy podjął decyzję samowolnie, nie jest zatem w najlepszej sytuacji procesowej. Jednakże często to inne argumenty pomogą przedsiębiorcy mu obronić się w sporze – np. powoływanie się na możliwość zmiany umowy wyłącznie w formie pisemnej, która może być zastrzeżona w umowie. Oczywiście sytuacja, w której podniesiony brak zarzutu legitymacji biernej (pozwanie niewłaściwego podmiotu) będzie skuteczny, może również wystąpić w realiach konkretnej sprawy.
W swojej praktyce zajmujemy się sprawami przedsiębiorców z różnych branż. Pomagamy im zarówno w dochodzeniu należności, jak i obronie przed roszczeniami.
Autor
Adwokat Katarzyna Gabrysiak
Adwokat, świadcząca również do września 2015 r. pomoc prawną jako radca prawny. Jako radca prawny obsługiwała liczne podmioty gospodarcze m. in. jednostkę budżetową Gminy Wrocław i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Właściciel Kancelarii ATHENA we Wrocławiu. Specjalizuje się w szczególności w szeroko rozumianym prawie gospodarczym, rzeczowym i prawie odszkodowań.
- Posted In:
- Przedsiębiorcy