Czy można wycofać się z pozwu zbiorowego?

Czy można wycofać się z pozwu zbiorowego? 1024 731 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak
Czy można wycofać się z pozwu zbiorowego?

W polskim porządku prawnym instytucja pozwu zbiorowego najczęściej nie spełnia swoich założeń. W sprawach frankowych dodatkową wadą pozwu zbiorowego jest fakt, iż ogranicza liczbę roszczeń, których można dochodzić przeciwko bankowi. Dodatkowo, postępowania te trwają zazwyczaj dłużej niż roszczenia kierowane indywidualnie przez kredytobiorców. Nie można dochodzić w pozwie zbiorowym, chociażby roszczenia o zwrot nadpłacone raty – a zatem w istocie najczęściej i tak konieczne będzie ponowne pozwanie banku. Jeżeli kredytobiorca zaangażował się jednak w pozew zbiorowy przeciwko bankowi, często może wycofać się z takiego rozwiązania.

Pozew zbiorowy dla frankowiczów – ile trwa?

Aktualnie sprawy sądowe frankowiczów trwają około 1,5 – 3 lat. Obserwuje się nawet tendencję – pomimo narastającej liczby spraw sądowych – do skracania tego okresu dzięki koncentracji czynności dowodowych przez sąd, czego przykładem jest fakt, że zazwyczaj do rozpoznania sprawy potrzeba jest tylko jedna rozprawa, którą poprzedza wymiana pism między stronami czy nierzadko wysłuchanie świadków na piśmie. Sprawy pozwów zbiorowych potrafią trwać znacznie dłużej – nie są odosobnione postępowania, które nie zakończyły się nawet w ciągu 10 lat.

Rozważasz wycofanie się z pozwu zbiorowego?

Skontaktuj się z nami!

Pozew zbiorowy – rezygnacja

Z pozwu zbiorowego można wycofać się do czasu wydania postanowienia sądu co do składu grupy. Jest to jeden z etapów tzw. postępowania grupowego, jakim jest właśnie pozew zbiorowy. W późniejszym czasie będzie to niemożliwe. Warto wskazać, że opłata od pozwu w sprawach przeciwko bankom (konsumenckich) wynosi obecnie 1000 zł, a zatem argument oszczędności przy złożeniu pozwu zbiorowego nie jest trafny.

Wycofanie z pozwu zbiorowego KANCELARIA

Jeżeli nie jesteś pewien, na jakim etapie jest Twój pozew zbiorowy, a rozważasz wycofanie się z niego, możemy powiedzieć Ci, czy taka możliwość jeszcze istnieje w Twojej sprawie oraz jakie są zalety i wady takiego rozwiązania w Twojej sytuacji procesowej.

Skontaktuj się z nami!

Źródło zdjęcia: Pixabay.com