Czy umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości musi być sporządzona notarialnie?

Czy umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości musi być sporządzona notarialnie? 1024 683 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak
Czy umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości musi być sporządzona notarialnie?

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości nie musi być sporządzona przez notariusza. Ważne jednak, żeby została sporządzona na piśmie i regulowała wszystkie istotne warunki transakcji, przede wszystkim zawierała oznaczenie nieruchomości, termin zawarcia umowy przyrzeczonej, kwotę i termin jej zapłaty, a także kwestie związane z zadatkiem.

Dlaczego zawrzeć umowę przedwstępną sprzedaży notarialnie?

Podstawowym argumentem, dla którego warto rozważyć podpisanie umowy przedwstępnej u notariusza, jest możliwość skierowania sprawy do sądu z żądaniem przeniesienia własności. Warto nadmienić, że jeśli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie dojdzie do wyznaczenia terminu zawarcia umowy przyrzeczonej, nie będzie można skutecznie żądać zawarcia tej umowy.

Zadatek w umowie przedwstępnej

Niezależnie od tego, czy umowa przedwstępna została zawarta w formie aktu notarialnego czy w formie pisemnej, kluczowymi postanowieniami są te, które dotyczą tzw. zadatku. W postanowieniach dotyczących zadatku strony ustalają kwotę, którą płaci kupujący w związku z zawarciem umowy przedwstępnej. Strony wprowadzają także do umowy zapisy, które regulują, kiedy sprzedający może zatrzymać zapłacony zadatek (najczęściej, jeśli nie dojdzie do zawarcia umowy z przyczyn, które go dotyczą), bądź też kiedy kupujący jest uprawniony do żądania podwójnej wysokości zadatku (najczęściej brak woli podpisania umowy przyrzeczonej przez sprzedającego).

Potrzebujesz wsparcia prawnego w procesie zakupu i sprzedaży nieruchomości?

Skontaktuj się z nami!

Umowa przedwstępna Prawnik

W umowie przedwstępnej można dodatkowo wprowadzić inne postanowienia, np. termin wydania nieruchomości czy opisać sytuacje, w których kupującemu będzie przysługiwać zwrot zadatku. Do tego rodzaju zdarzeń można zaliczyć no. możliwość żądania zwrotu zadatku w związku z uzyskaniem negatywnych decyzji kredytowych przez kupującego.

Podsumowanie

Zachęcamy do kontaktu z kancelarią i uzyskania wsparcia prawnego w procesie zakupu i sprzedaży nieruchomości. Umowa przedwstępna ze względu na swoją doniosłość niezależnie od tego, czy ma zostać sporządzona notarialnie czy w formie pisemnej, winna być tworzona przy wsparciu profesjonalistów. Pamiętać należy, że notariusz nie odpowiada za zabezpieczenie kupującego czy sprzedającego – to rola pełnomocnika zawodowego, notariusz z reguły zaś zachowuje neutralność i nie wskazuje dostępnych opcji zabezpieczenia stron transakcji.

Skontaktuj się z nami!

Źródło zdjęcia: Pixabay.com