Czy umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości musi być sporządzona notarialnie?
Czy umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości musi być sporządzona notarialnie? https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2024/07/czy-umowa-przedstepna-sprzedazy-nieruchomosci-musi-byc-sporzadzona-notarialnie-1024x683.jpg 1024 683 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2024/07/czy-umowa-przedstepna-sprzedazy-nieruchomosci-musi-byc-sporzadzona-notarialnie-1024x683.jpgUmowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości nie musi być sporządzona przez notariusza. Ważne jednak, żeby została sporządzona na piśmie i regulowała wszystkie istotne warunki transakcji, przede wszystkim zawierała oznaczenie nieruchomości, termin zawarcia umowy przyrzeczonej, kwotę i termin jej zapłaty, a także kwestie związane z zadatkiem.
Dlaczego zawrzeć umowę przedwstępną sprzedaży notarialnie?
Podstawowym argumentem, dla którego warto rozważyć podpisanie umowy przedwstępnej u notariusza, jest możliwość skierowania sprawy do sądu z żądaniem przeniesienia własności. Warto nadmienić, że jeśli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie dojdzie do wyznaczenia terminu zawarcia umowy przyrzeczonej, nie będzie można skutecznie żądać zawarcia tej umowy.
Zadatek w umowie przedwstępnej
Niezależnie od tego, czy umowa przedwstępna została zawarta w formie aktu notarialnego czy w formie pisemnej, kluczowymi postanowieniami są te, które dotyczą tzw. zadatku. W postanowieniach dotyczących zadatku strony ustalają kwotę, którą płaci kupujący w związku z zawarciem umowy przedwstępnej. Strony wprowadzają także do umowy zapisy, które regulują, kiedy sprzedający może zatrzymać zapłacony zadatek (najczęściej, jeśli nie dojdzie do zawarcia umowy z przyczyn, które go dotyczą), bądź też kiedy kupujący jest uprawniony do żądania podwójnej wysokości zadatku (najczęściej brak woli podpisania umowy przyrzeczonej przez sprzedającego).
Potrzebujesz wsparcia prawnego w procesie zakupu i sprzedaży nieruchomości?
Skontaktuj się z nami!
Umowa przedwstępna Prawnik
W umowie przedwstępnej można dodatkowo wprowadzić inne postanowienia, np. termin wydania nieruchomości czy opisać sytuacje, w których kupującemu będzie przysługiwać zwrot zadatku. Do tego rodzaju zdarzeń można zaliczyć no. możliwość żądania zwrotu zadatku w związku z uzyskaniem negatywnych decyzji kredytowych przez kupującego.
Podsumowanie
Zachęcamy do kontaktu z kancelarią i uzyskania wsparcia prawnego w procesie zakupu i sprzedaży nieruchomości. Umowa przedwstępna ze względu na swoją doniosłość niezależnie od tego, czy ma zostać sporządzona notarialnie czy w formie pisemnej, winna być tworzona przy wsparciu profesjonalistów. Pamiętać należy, że notariusz nie odpowiada za zabezpieczenie kupującego czy sprzedającego – to rola pełnomocnika zawodowego, notariusz z reguły zaś zachowuje neutralność i nie wskazuje dostępnych opcji zabezpieczenia stron transakcji.
Źródło zdjęcia: Pixabay.com
Autor
Adwokat Katarzyna Gabrysiak
Adwokat, świadcząca również do września 2015 r. pomoc prawną jako radca prawny. Jako radca prawny obsługiwała liczne podmioty gospodarcze m. in. jednostkę budżetową Gminy Wrocław i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Właściciel Kancelarii ATHENA we Wrocławiu. Specjalizuje się w szczególności w szeroko rozumianym prawie gospodarczym, rzeczowym i prawie odszkodowań.
- Posted In:
- Kancelaria Adwokacka Wrocław