Fotowoltaika – o czym trzeba wiedzieć

Fotowoltaika – o czym trzeba wiedzieć 509 339 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak

Fotowoltaika – o czym warto pamiętać, by nie dać się oszukać  

Przemierzając Polskę, spotkać można miejscowości, w których blisko sto procent dachów pokrywają panele słoneczne. Nic dziwnego, bowiem od kilku już lat panuje prawdziwy boom na instalacje fotowoltaiczne. Rozwiązanie ma zmniejszyć rachunki za prąd bez potrzeby oszczędzania.

Jednak nie każdą inwestycję można nazwać sukcesem. Coraz częściej w branży prawniczej słyszy się o nieuczciwych firmach oferujących instalację fotowoltaiczne.

Przeczytaj, jak nie dać się oszukać na fotowoltaice i dowiedz się, co zrobić, by unieważnić pochopnie podpisaną umowę o instalację fotowoltaiczną.

Fotowoltaika – jak działają nieuczciwe firmy?

W ostatnim czasie na rynku pojawiło się mnóstwo nowych firm oferujących instalacje fotowoltaiczne. Niektóre z nich nie działają uczciwie. By pozyskać klienta są w stanie wydać duże pieniądze, a nawet w sposób niezgodny z prawem dotrzeć do danych poufnych. Pozyskiwanie numerów telefonów i adresów mailowych odbywa się nielegalnie z naruszeniem RODO.

Telefony, wiadomości z ofertami, czy nawet akwizytorzy u drzwi mogą się z czasem uprzykrzyć. Jednak poważne problemy rozpoczynają się dopiero po udostępnieniu danych poufnych lub wejście w rozmowę z osobą przedstawiającą się za urzędnika z gminy lub urzędu wojewódzkiego – na pozyskane dane osobowe oszuści wyłudzają kredyt i inne zobowiązania. Natomiast osoba oszukana może jedynie w walce sądowej starać się wykazać, że nieświadomie stała się ofiarą zorganizowanej szajki.

Po licznych zawiadomieniach o możliwości popełnienia przestępstwa oraz coraz większej ilości skarg kierowanych do UOKiK zainterweniowały odpowiednie organy ostrzegając m.in. za pośrednictwem mediów przed pochopnym udostępnianiem danych osobowych, szybkim podpisywaniem umów, czy wpłacaniem zaliczek.

Niemniej w dalszym ciągu na tryki “handlowców” nabierają się zachwyceni propozycjami współpracy konsumenci.

Nic dziwnego… zatrudnieni przez firmy oferujące fotowoltaikę “zdobywcy umów” wyglądają i prezentują się nienagannie. Często korzystają z nowych, luksusowych samochodów, laptopów i tabletów. Posiadają ulotki i karty informacyjne. Co więcej, przystojni panowie i wdzięczne panie, wiedzą co powiedzieć, by przykuć uwagę potencjalnego inwestora. Łakomym kąskiem są oferty promocyjne, rozłożenie płatności na raty, szybki zwrot środków z funduszy unijnych lub gminnych. Tzw. grupy zadaniowe chwalą idealny kąt nachylenia dachu, optymalną powierzchnię zadaszenia, nasłonecznienie – inwestycja ma zwrócić się szybko, co potwierdza przygotowane wyliczenie.

W razie dalszych wątpliwości klienta “przedstawiciel” nie odpuszcza, kontaktuje się już kolejnego dnia i ma nowe, znakomite wiadomości (jeszcze większa promocja …. warunek – umowa zostanie podpisana jeszcze tego samego dnia). Jeśli klient nadal się waha, do jego dyspozycji są kierownicy i doświadczeni inżynierowie, którzy w każdej chwili mogą dojść do telefonu i udzielić odpowiedzi na każde pytanie.

Instalacje fotowoltaiczne, jak nie dać się oszukać?

Choć nie każda firma, która korzysta z usług tzw. “handlowców” musi być od razu oszustem, przed podpisaniem umowy o fotowoltaikę należy dokładnie przeanalizować ofertę. Pod uwagę warto wziąć fakt, że firmy zatrudniające osoby, których zadaniem jest dotarcie do klienta, muszą odzyskać poniesione wydatki. Wynajęcie pracownika, wyposażenie go w auto, materiały promocyjne oraz niezbędny sprzęt to koszty, które w konsekwencji ponosi klient.

Zatem rozważając ofertę, która przyszła pod nasze drzwi, należy dokonać rzetelnego wyliczenia całości kosztów. Oferowaną zniżkę warto potwierdzić kontaktując się konkurencją (należy pytać o rodzaj paneli i ich moc, a nie tylko koszt instalacji).

Dodatkowo warto sprawdzić historię firmy na rynku – wpisując nazwę przedsiębiorcy w wyszukiwarce internetowej można ustalić, czy wybrana firma nie ma negatywnych komentarzy.

W razie dalszych wątpliwości można poprosić o portfolio. To również warto skontrolować, a nawet spróbować dotrzeć do klientów firmy i na spokojnie porozmawiać z nimi na temat satysfakcji z usług i samej instalacji.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy? 

Nawet po sprawdzeniu firmy nie trzeba spieszyć się z podpisaniem umowy. Przed złożeniem podpisów na druku przygotowanym przez kontrahenta, warto na spokojnie przeanalizować postanowienia umowne, prosząc o doręczenie formularza umowy.

Studiując treść umowy, należy zwrócić szczególną uwagę na klauzule zapisane drobnym drukiem. W razie wątpliwości warto zwrócić się o pomoc do prawnika.

Bezsprzecznie profesjonalna pomoc adwokata lub radcy prawnego, może uchronić nieświadomego klienta przed zawarciem niekorzystnej umowy.

Należy również pamiętać, że konsument ma prawo odstąpić od umowy bez podania przyczyny. Niemniej musi zostać zachowany odpowiedni termin. Po upływie terminu do odstąpienia od umowy, rezygnując z umowy inwestor naraża się na obowiązek pokrycia kary umownej. Jeżeli jednak skorzysta z usług kancelarii prawnej i udzieli pełnomocnictwa profesjonalnemu pełnomocnika istnieje szansa, że uda się wypracować ugodę i uniknąć kary umownej.

Natomiast w sytuacji, kiedy doszło do wyłudzenia danych poufnych, złamania przepisów prawa, czy popełnienia przestępstwa należy poinformować UOKiK lub organy ścigania. Zarówno skargę do UOKiK, jak i zawiadomienie na Policję w imieniu poszkodowanego może złożyć zaangażowany przez niego profesjonalny pełnomocnik.

 

Źródło zdjęcia: Pixabay.com