Getin Bank – upadłość
Getin Bank – upadłość https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2022/09/gavel-gbcdf56d10_1920.jpg 1024 569 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak https://adwokatgabrysiak.pl/wp-content/uploads/2022/09/gavel-gbcdf56d10_1920.jpgW dniu dzisiejszym media obiegła wiadomość o tym, że Getin Noble Bank SA upadł. W rzeczywistości to Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku.
Co restrukturyzacja Getin Noble Banku oznacza dla kredytobiorców?
Działalność Getin Noble Banku (bez kredytów walutowych) zostanie przeniesiona do VeloBanku, czyli wspólnego banku Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz Systemu Ochrony Banków Komercyjnych.
Od 3 października 2022 r. część działalności Getin Noble Banku zostanie przeniesiona do VeloBanku którego właścicielem będą Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz System Ochrony Banków Komercyjnych. System ten będzie tworzyło osiem największych banków w Polsce:
- ING Bank Śląski,
- Alior Bank,
- Bank Millennium,
- PKO BP,
- Bank Pekao,
- BNP Paribas Bank Polska,
- mBank,
- Santander Bank Polska.
Kiedy nastąpi upadłość?
Restrukturyzacja jest ratowaniem danego podmiotu przed upadłością. Utworzenie tzw. Banku pomostowego w postaci VeloBanku oznacza przygotowanie do sprzedaży banku, a jeśli nie znajdzie się kupiec, do postępowania upadłościowego. Sytuacja jest zatem bardzo dynamiczna. Władze banku zapewniają jednak, że klienci nadal będą obsługiwani.
Co z kredytami frankowymi ?
Portfel kredytów walutowych (w tym frankowych) zostaje w Getin Noble Banku – nie kończy on bowiem swojej działalności, ale trwa jego przymusowa restrukturyzacja. Władze banku zaznaczały, że kredyty frankowe spowolniłyby proces pozyskania kupca. Bank pomostowy musi bowiem zostać sprzedany, a kredyty frankowe nie podnosiłyby jego „atrakcyjności”.
Zgodnie z komunikatem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych (np. franki szwajcarskie) są wyłączone z przeniesienia i pozostają w Getin Noble Bank S.A. BFG zaznacza jednak, że restrukturyzacja nie oznacza, że kredytów tych można nie spłacać.
Jak wygląda kwestia toczących się postępowań sądowych?
Zgodnie z treścią art. 176 §2 Kodeksu postępowania cywilnego, Sąd zawiesi na wniosek Bankowego Funduszu Gwarancyjnego postępowanie, w którym stroną jest podmiot w restrukturyzacji. Należy zaznaczyć, że zawieszenie oznacza wstrzymanie rozpatrywania danej sprawy i nie oznacza zakończenia postępowania. Postępowania będą się zatem toczyć, jednak niestety ulegną ona wydłużeniu – jeżeli BFG zawnioskuje o zawieszenie.
Co należy robić w obliczu tak dynamicznej sytuacji?
W obliczu tak dynamicznych zmian warto ze swoimi problemami udać się do ekspertów. Kancelaria Adwokacka Katarzyna Gabrysiak we Wrocławiu prowadzi wiele tzw. „spraw frankowych”. Pracownicy kancelarii posiadają bogate doświadczenie w walce z bankami. Obsługujemy umowy kredytów frankowych zawieranych z różnymi bankami i nie specjalizujemy się w sporach z określonym jednym bankiem. Wynika to z tego, że nasi prawnicy poprzez wieloletnie badanie orzecznictwa i tego jak sądy postrzegają sprawy frankowe, poznali wnikliwie sposoby postępowania w sprawach frankowych.
Jeśli brałeś kredyt we frankach szwajcarskich, jesteśmy w stanie Ci pomóc. Mamy wieloletnie doświadczenie w wygrywaniu sporów sądowych z bankami i innymi instytucjami finansowymi. Nasza kancelaria prowadzi sprawy z zakresu prawa bankowego od 2005 roku. Jeśli masz problem z bankiem zapraszamy do współpracy.
Źródło zdjęcia: Pixabay.com
Autor
Adwokat Katarzyna Gabrysiak
Adwokat, świadcząca również do września 2015 r. pomoc prawną jako radca prawny. Jako radca prawny obsługiwała liczne podmioty gospodarcze m. in. jednostkę budżetową Gminy Wrocław i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Właściciel Kancelarii ATHENA we Wrocławiu. Specjalizuje się w szczególności w szeroko rozumianym prawie gospodarczym, rzeczowym i prawie odszkodowań.
- Posted In:
- Kancelaria Adwokacka Wrocław