Kiedy warto zamienić jednoosobową działalność gospodarczą (kdg) na spółkę prawa handlowego?

Kiedy warto zamienić jednoosobową działalność gospodarczą (kdg) na spółkę prawa handlowego? 1024 768 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak
Kiedy warto zamienić jednoosobową działalność gospodarczą (kdg) na spółkę prawa handlowego?

W obrocie prawnym w naszym kraju funkcjonuje już ponad 450 tysięcy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Kiedy warto rozważyć zawiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do prowadzenia działalności biznesowej zamiast najbardziej popularnej formy, czyli działalności jednoosobowej (jdg)?

Spółka z o.o. – dlaczego?

Podstawową przewagą spółek z ograniczoną odpowiedzialnością względem jednoosobowej działalności gospodarczej jest fakt, iż spółka odpowiada zasadniczo za zobowiązanie jedynie swoim majątkiem. Odpowiedzialność za zobowiązania nie dotyczy też wspólników spółki. Członkowie zarządu spółki mogą odpowiadać za zobowiązania spółki, ale tylko wtedy, kiedy nie zgłoszą w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki.

Spółka z o.o. – odpowiedzialność za długi

Warto również wskazać, iż nawet jeśli członkowie zarządu spółki nie złożyli w ustawowym terminie wniosku o upadłość (30 dni od powstania niewypłacalności), to odpowiedzialności ponosić nie będą również wtedy, kiedy wykażą, że ich zaniechanie nie doprowadziło do powstania szkody u wierzyciela. Dodatkowym zabezpieczeniem dla członków zarządu (zwłaszcza spółek działających na nieco większą skalę) może być także funkcjonowanie produktu ubezpieczeniowego – ubezpieczenia dla członków zarządu spółki – którego zakres obejmuje również brak złożenia wniosku o upadłość w terminie.

Potrzebujesz pomocy z założeniem spółki?

Skontaktuj się z nami!

Spółka z o.o. – ZUS

Ważną zaletą spółki z o.o. jest możliwość niepłacenia bądź zredukowania – w porównaniu do kosztów prowadzenia działalności jednoosobowej – składek ZUS. Spółka z o.o., która ma więcej niż jednego wspólnika – a w świetle najnowszego orzecznictwa sądowego wystarczy, ażeby wspólnik miał nawet symboliczny procent udziałów – nie odprowadza składek za członków zarządu spółki oraz wspólników. Oczywiście istnieje możliwość objęcia takich osób ubezpieczeniem w związku z zatrudnieniem przez spółkę w oparciu o umowę cywilnoprawną czy umowę o pracę, nawet w niskim wymiarze etatu.

Jak założyć spółkę z o.o.?

Obecnie założenie spółki z o.o. może w całości odbyć się przez Internet. W takim przypadku wspólnicy muszą posłużyć się gotowym wzorem umowy spółki, w którym wybierają warianty standardowych rozwiązań prawnych wynikające z kodeksu spółek handlowych. W zależności od stopnia skomplikowania założeń funkcjonowania spółki i relacji między wspólnikami, warte rozważenia może być czasami zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. W niektórych wypadkach praktykuje się procedurę przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Podsumowanie

Zachęcamy do kontaktu z kancelarią w sprawach związanych z założeniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy przekształceniach jdg w sp. z o.o. Doradzamy przy wyborze odpowiedniej formy prawnej prowadzenia działalności, jak również zajmujemy się stałym wsparciem w obsłudze podmiotów gospodarczych.

Skontaktuj się z nami!

Źródło zdjęcia:Pixabay.com