Upadłość a długi hipoteczne: losy Twojej nieruchomości

Upadłość a długi hipoteczne: losy Twojej nieruchomości 1024 576 Adwokat Wrocław - Katarzyna Gabrysiak
czynsz

Upadłość to proces, który wywołuje wiele pytań i obaw, zwłaszcza jeśli masz długi hipoteczne. W tym artykule rozwiejemy wątpliwości i wyjaśnimy, co się dzieje z Twoją nieruchomością w przypadku ogłoszenia upadłości.

Upadłość a Twoje zobowiązania hipoteczne

Kiedy znajdziesz się w trudnej sytuacji finansowej i nie będziesz w stanie spłacić kredytu hipotecznego, być może będziesz musiał rozważyć ogłoszenie upadłości. Upadłość to proces uregulowany przepisami prawa, a nasza Kancelaria może pomóc Ci w rozwiązaniu problemów związanych z długami, w tym także z kredytem hipotecznym.

Typy upadłości i uch wpływ na zobowiązania hipoteczne

W polskim prawie istnieją różne typy upadłości, takie jak upadłość konsumencka czy upadłość likwidacyjna. Każdy z tych procesów ma odmienny wpływ na Twoje zobowiązania hipoteczne. Bardzo ważne jest, aby skonsultować się z doświadczonym prawnikiem, który pomoże Ci wybrać najodpowiedniejszą opcję.

Kredyt Hipoteczny a upadłość: co warto wiedzieć?

W trakcie procesu upadłości obowiązują określone reguły dotyczące umarzania lub redukowania długów. Długi związane z kredytem hipotecznym podlegają specjalnym regulacjom, które wymagają wnikliwej analizy. Zgodnie z art. 236 § 2 prawa upadłościowego, wierzytelności zabezpieczone hipoteką są ujmowane na liście wierzytelności z urzędu. Wierzyciel nie musi ich zgłaszać.

Ochrona mieszkania w trakcie procesu upadłości

Jeżeli obawiasz się utraty swojego mieszkania w wyniku procesu upadłości, istnieją środki prawne, które mogą Cię chronić. Jest to opcja tzw. Pre-packu, która polega na złożeniu wniosku o zatwierdzenie warunków sprzedaży cennego majątku dłużnika, typu nieruchomości, części składowe przedsiębiorstwa. Jesteśmy w stanie przeanalizować dostępne opcje i wspólnie opracować strategię ochrony Twojego miejsca zamieszkania. Jednak, w przypadku gdy nie uda się uchronić nieruchomości, to istnieje opcja wydzielenia kwoty, na tzw. zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, tzn. jeśli w skład masy upadłości wchodzi lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny, w którym zamieszkuje upadły, a konieczne jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych jego i jego rodziny, to z sumy uzyskanej z sprzedaży nieruchomości wydziela się upadłemu kwotę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w tej samej lub sąsiedniej miejscowości za okres od 12 do 24 miesięcy. Jest to dużo korzystniejsza opcja niż sprzedaż nieruchomości w trakcie postępowania egzekucyjnego z komornikiem.

Podsumowanie

Upadłość a długi hipoteczne to kwestie o fundamentalnym znaczeniu, wymagające profesjonalnej pomocy. W przypadku trudności finansowych nie wahaj się skonsultować z doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w sprawach upadłościowych. Pamiętaj, że istnieją rozwiązania i wsparcie dostępne dla Ciebie.

Jeśli masz pytania dotyczące możliwości ogłoszenia upadłości skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści czekają na Twój telefon:

Skontaktuj się z nami!

Źródło zdjęcia: Pixabay.com