13 kwietnia 2023 roku nastąpi zamknięcie Wydziału Frankowego dla Frankowiczów spoza Warszawy

13 kwietnia 2023 roku nastąpi zamknięcie Wydziału Frankowego dla Frankowiczów spoza Warszawy 1024 768 Adwokat Wrocław - Katarzyna Gabrysiak

W dniu 31.03.2023 r. została opublikowana w Dzienniku Ustaw ustawa o zmianie kodeksu postępowania cywilnego i innych ustaw. Ustawa została podpisana przez Prezydenta w dniu 22.03.2023 r. Zgodnie z art. 18 tej ustawy przez najbliższe 5 lat frankowicze spoza Warszawy nie będą mogli kierować spraw przeciwko bankom mającym siedzibę w Warszawie do specjalnego „wydziału frankowego” czyli XXVIII Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie.

Po co powstał Wydział Frankowy

Przypomnijmy tzw. „wydział frankowy” powstał po to aby rozpoznawać wyłącznie sprawy frankowiczów. Orzekać w nim mieli wyspecjalizowani sędziowie, a sprawy miały być rozpoznawane sprawnie i szybko. Niestety po niespełna dwóch latach działania tego wydziału okazało się, że ilość spraw do niego kierowanych jest większa niż było to przewidziane. Masowy napływ sprawy spowodował, że zaczęły narastać zaległości w ich rozpoznawaniu.

Dwa lata działania i koniec ….

Ustawodawca znalazł więc nietypowe rozwiązanie, które powoduje uprzywilejowanie frankowiczów zamieszkujących na terenie stolicy kosztem pozostałych.

Od dnia 13.04.2023 r. frankowicze z terenu Polski mogą kierować pozwy przeciwko bankom  w związku z kredytami denominowanymi lub waloryzowanymi do waluty obcej wyłącznie do sądów właściwych dla swojego miejsca zamieszkania.

W obliczu spodziewanej fali nowych pozwów, będącej pokłosiem niedawnej korzystnej dla frankowiczów opinii Rzecznika Generalnego TSUE, powstanie ryzyko „zalania” pozwami sądów z innych miejscowości. Dodać należy, że sprawy te trafią do sądów nie posiadających utrwalonej linii orzeczniczej, czy schematów postępowania w sprawach kredytów frankowych.

Czas tylko do 13 kwietnia 2023 r.

Kto zdąży złożyć pozew do 13.04.2023 r. ten będzie mógł liczyć na rozpoznanie sprawy w wydziale frankowym w sądzie w Warszawie. Rozstrzyga data złożenia pozwu w biurze podawczym lub data nadania przesyłki pocztowej zawierającej pozew.

Pozwy złożone po tym dniu bedą podlegały obligatoryjnemu przekazaniu do sądów właściwych dla zamieszkania kredytobiorcy.

Co sądzicie o tej zmianie ?

Potrzebujesz pomocy – zapraszamy

Nasza kancelaria frankowa zajmuje się prowadzeniem spraw frankowiczów od 2018 roku.

Jeśli masz kredyty frankowy i nadal zastanawiasz się czy warto pozwać Twój bank zapraszamy do kontaktu.

Skontaktuj się z nami!

A jeśli prześlesz nam swoją umowę kredytową doradzimy co możesz zyskać kierując pozew do sądu.

Wyślij swoją umowę na adres:

Źródło zdjęcia Pixabay.com