13 kwietnia 2023 roku nastąpi zamknięcie Wydziału Frankowego dla Frankowiczów spoza Warszawy

13 kwietnia 2023 roku nastąpi zamknięcie Wydziału Frankowego dla Frankowiczów spoza Warszawy 1024 768 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak

W dniu 31.03.2023 r. została opublikowana w Dzienniku Ustaw ustawa o zmianie kodeksu postępowania cywilnego i innych ustaw. Ustawa została podpisana przez Prezydenta w dniu 22.03.2023 r. Zgodnie z art. 18 tej ustawy przez najbliższe 5 lat frankowicze spoza Warszawy nie będą mogli kierować spraw przeciwko bankom mającym siedzibę w Warszawie do specjalnego „wydziału frankowego” czyli XXVIII Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie.

Po co powstał Wydział Frankowy

Przypomnijmy tzw. „wydział frankowy” powstał po to aby rozpoznawać wyłącznie sprawy frankowiczów. Orzekać w nim mieli wyspecjalizowani sędziowie, a sprawy miały być rozpoznawane sprawnie i szybko. Niestety po niespełna dwóch latach działania tego wydziału okazało się, że ilość spraw do niego kierowanych jest większa niż było to przewidziane. Masowy napływ sprawy spowodował, że zaczęły narastać zaległości w ich rozpoznawaniu.

Dwa lata działania i koniec ….

Ustawodawca znalazł więc nietypowe rozwiązanie, które powoduje uprzywilejowanie frankowiczów zamieszkujących na terenie stolicy kosztem pozostałych.

Od dnia 13.04.2023 r. frankowicze z terenu Polski mogą kierować pozwy przeciwko bankom  w związku z kredytami denominowanymi lub waloryzowanymi do waluty obcej wyłącznie do sądów właściwych dla swojego miejsca zamieszkania.

W obliczu spodziewanej fali nowych pozwów, będącej pokłosiem niedawnej korzystnej dla frankowiczów opinii Rzecznika Generalnego TSUE, powstanie ryzyko „zalania” pozwami sądów z innych miejscowości. Dodać należy, że sprawy te trafią do sądów nie posiadających utrwalonej linii orzeczniczej, czy schematów postępowania w sprawach kredytów frankowych.

Czas tylko do 13 kwietnia 2023 r.

Kto zdąży złożyć pozew do 13.04.2023 r. ten będzie mógł liczyć na rozpoznanie sprawy w wydziale frankowym w sądzie w Warszawie. Rozstrzyga data złożenia pozwu w biurze podawczym lub data nadania przesyłki pocztowej zawierającej pozew.

Pozwy złożone po tym dniu bedą podlegały obligatoryjnemu przekazaniu do sądów właściwych dla zamieszkania kredytobiorcy.

Co sądzicie o tej zmianie ?

Potrzebujesz pomocy – zapraszamy

Nasza kancelaria frankowa zajmuje się prowadzeniem spraw frankowiczów od 2018 roku.

Jeśli masz kredyty frankowy i nadal zastanawiasz się czy warto pozwać Twój bank zapraszamy do kontaktu.

Skontaktuj się z nami!

A jeśli prześlesz nam swoją umowę kredytową doradzimy co możesz zyskać kierując pozew do sądu.

Wyślij swoją umowę na adres:

Źródło zdjęcia Pixabay.com

 

Autor

Adwokat Katarzyna Gabrysiak

Adwokat, świadcząca również do września 2015 r. pomoc prawną jako radca prawny. Jako radca prawny obsługiwała liczne podmioty gospodarcze m. in. jednostkę budżetową Gminy Wrocław i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Właściciel Kancelarii ATHENA we Wrocławiu. Specjalizuje się w szczególności w szeroko rozumianym prawie gospodarczym, rzeczowym i prawie odszkodowań.