Odszkodowanie za wady ukryte mieszkania

Odszkodowanie za wady ukryte mieszkania 1024 768 Adwokat Wrocław - Katarzyna Gabrysiak

Zarówno deweloper, jak i sprzedawca mieszkania na rynku wtórnym ponosi odpowiedzialność za wady rzeczy sprzedanej. Powyższe wynika m.in. z regulacji art. 560 § 1 kc, zgodnie z którym jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie.

Kiedy żądać odszkodowania za wady ukryte mieszkania?

Jeśli w nowym mieszkaniu ujawniła się np.:

  • pleśń
  • awaria instalacji
  • pękają ściany/podłogi

nabywca może wystąpić z roszczeniem do sprzedawcy.

W zależności od rodzaju wady nabywca może złożyć żądanie:

  • usunięcia wady (naprawa lub remont)
  • obniżenia ceny
  • lub odstąpieć od umowy.

Nabywca może domagać się również zapłaty odszkodowania na zasadach ogólnych.

Na wysokość odszkodowania złożyć mogą się wydatki poniesione w związku z remontem nieruchomości, w tym koszty robocizny i materiałów. Nowy właściciel nieruchomości do odszkodowania doliczyć może także koszty najmu mieszkania zastępczego lub hotelu. Dodatkowo roszczenie może zostać rozszerzone o odszkodowania wypłacone innym osobom.

Odszkodowanie od sprzedawcy mieszkania – od czego zacząć?

Każdy rodzaj wady, który nie był znany nabywcy w dacie zakupu, pozwala mu dochodzić roszczeń od sprzedającego. Nabywca musi jednak przed podpisaniem umowy zachować świadomość, że uznając wybraną nieruchomość za całkowicie wolną od wad, zwalnia sprzedawcę od odpowiedzialności z tytułu rękojmi.

Warto więc jeszcze na etapie negocjacji umowy skorzystać z pomocy prawnika. Dobry adwokat będzie w stanie odpowiednio interpretować postanowienia umowy, przestrzegając klienta przed pochopnym podpisywaniem niekorzystnych dla niego oświadczeń.

Adwokat może pomóc również w uzyskaniu odszkodowania po ujawnieniu się wad ukrytych nieruchomości. Znaczenie ma bowiem odpowiednia analiza sprawy i wybranie najkorzystniejszego wariantu postępowania.

Zaznaczyć wypada, że sprawy odszkodowawcze prowadzone od początku przez adwokata znacznie szybciej osiągają korzystny dla nabywcy finał. Dlatego, jeśli wykryłeś ukryte wady w niedawno kupionym mieszkaniu lub domu podejmij kontakt z naszą kancelarią. Doświadczony prawnik zajmie się Twoją sprawą, przeanalizuje dokumenty, pomoże w wycenie odszkodowania za wady ukryte mieszkania oraz będzie Cię reprezentował u rozmowach z deweloperem.

 

Źródło zdjęcia: Pixabay.com