Umowa kredytowa z WIBOR a obowiązek informacyjny

Umowa kredytowa z WIBOR a obowiązek informacyjny 1024 547 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak

Poza opisywanym na łamach bloga problemem związanym z brakiem obiektywnego charakteru stawki WIBOR [linki] umowy kredytowe, które posługują się tym wskaźnikiem często w bardzo skromny sposób informują kredytobiorcę o charakterze ich zobowiązania. Banki zazwyczaj przedstawiają informację o ryzyku zmiennego oprocentowania posiłkując się symulacjami, w których oprocentowanie wzrosło minimalnie – np. mniej niż w ostatnich latach w związku z pandemią.

Kredyt z WIBOR

Kredytobiorca musi mieć świadomość, na czym polega ryzyko wzrostu oprocentowania. Bank nie partycypuje w żadnym zakresie w tym ryzyku. Często spotykanym zjawiskiem zaś w umowach kredytu jest odesłanie w zakresie informacji o WIBOR do strony internetowej administratora tego wskaźnika czyli GPW Benchmark sp. z o.o.

Dlaczego można pozwać bank?

Odesłanie do strony internetowej podmiotu zewnętrznego ciężko uznać za realizację przez bank obowiązku informacyjnego. Przepisy kodeksu cywilnego wymagają od przedsiębiorcy, aby zarówno wzorzec umowny, jak i odsyłające do niego dokumenty, zostały doręczone konsumentowi przed zawarciem umowy. W umowach kredytowych oprocentowanych WIBOR zazwyczaj można zauważyć brak pełnego uświadomienia kredytobiorcy zarówno o ryzyku kredytowym, jak i dokładnych zasadach ustalania oprocentowania.

WIBOR Kancelaria

Sprawy dotyczące WIBOR-u wymagają profesjonalnego podejścia i doświadczenia. Do sądów wpływa coraz więcej pozwów kredytobiorców, coraz częściej także sądy udzielają kredytobiorcom zabezpieczenia ich roszczeń poprzez zmniejszenie ich oprocentowania na czas trwania postępowania. Zachęcamy do kontaktu z kancelarią celem analizy umowy kredytowej i skorzystania z wieloletniego doświadczenia kancelarii w prowadzonych z sukcesami procesach sądowych z bankami.

 

Jeśli masz wątpliwość co do prawidłowości swojej umowy kredytowej skontaktuj się z nami.

Skontaktuj się z nami!

Źródło zdjęcia: Pixabay.com

 

Autor

Adwokat Katarzyna Gabrysiak

Adwokat, świadcząca również do września 2015 r. pomoc prawną jako radca prawny. Jako radca prawny obsługiwała liczne podmioty gospodarcze m. in. jednostkę budżetową Gminy Wrocław i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Właściciel Kancelarii ATHENA we Wrocławiu. Specjalizuje się w szczególności w szeroko rozumianym prawie gospodarczym, rzeczowym i prawie odszkodowań.