Co powinna zawierać umowa sprzedaży samochodu?

Co powinna zawierać umowa sprzedaży samochodu? 1024 683 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak
Co powinna zawierać umowa sprzedaży samochodu?

Umowa zakupu pojazdu należy do najczęstszych umów sporządzanych w formie pisemnej. Chociaż nierzadko ceny sprzedaży pojazdów są znaczne, strony często posiłkują się wzorami umowy dostępnymi w Internecie. Nie zawsze będzie to najlepszym rozwiązaniem.

Umowa sprzedaży pojazdu – co zawiera?

Umowa sprzedaży samochodu zawiera przede wszystkim oznaczenie stron transakcji – kupującego i sprzedającego oraz przedmiotu umowy. Częstym błędem jest pominięcie osoby współwłaściciela pojazdu, która ujawniona powinna być w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Zauważyć należy, że jeśli samochód został nabyty przez osobę, która pozostaje w związku małżeńskim, w którym obowiązuje ustrój wspólności majątkowej, to zasadniczo samochód będzie miał dwóch współwłaścicieli. Kupujący powinien zadbać, aby zawrzeć umowę ze wszystkimi współwłaścicielami bądź też z osobą, która ma pełnomocnictwa tych współwłaścicieli.

Potrzebujesz pomocy w sprawach związanych z umowami sprzedaży oraz dochodzeniem roszczeń z tych umów?

Skontaktuj się z nami!

Umowa sprzedaży samochodu – konieczne elementy

Istotną kwestią jest także zawarcie opisu przedmiotu umowy. Warto wskazać w umowie markę i model pojazdu, numer VIN, numer rejestracyjny, rocznik pojazdu czy dokładny przebieg. Umowa może zawierać informację o braku zabezpieczeń ustanowionych na pojeździe, np. zastawu (fakt ten powinien zweryfikować kupujący). Warto wskazać także – poza datą – także godzinę transakcji – może mieć znaczenie, jeśli w dniu zakupu dojdzie do kolizji czy innego zdarzenia ubezpieczeniowego.

Przeczytaj też: Rękojmia przy sprzedaży samochodu używanego

Umowa sprzedaży samochodu – na co uważać?

Wbrew pozorom istnieje bardzo wiele niebezpieczeństw, które czyhają na stronę umowy sprzedaży pojazdu. Jedną z kwestii – istotną w szczególności z punktu widzenia sprzedającego – jest wskazanie w umowie znanych mu wad pojazdu. Zawarcie w umowie takich postanowień może uchronić sprzedającego od roszczeń związanych z rękojmią w związku z niezgodnością sprzedanej rzeczy z umową – w tym żądaniem obniżenia ceny. 

Podsumowanie

Przy zawarciu umowy sprzedaży pojazdu czujność powinien zachować oczywiście również kupujący. Przykładem może być chociażby konieczność zweryfikowania przez kupującego typu pojazdu w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli kupujący zamierza kupić samochód osobowy, a dowód rejestracyjny wskazuje na to, że pojazd ma homologację ciężarową, może się okazać, że kupujący może nie mieć możliwości – bez dokonania specjalistycznych przeróbek i przeglądu – przewozu w aucie osób na tylnych siedzeniach, pomimo że na pierwszy rzut oka pojazd nie różni się od innych.

Zachęcamy do kontaktu z kancelarią w sprawach związanych z umowami sprzedaży oraz dochodzeniem roszczeń z tych umów.

Skontaktuj się z nami!

Źródło zdjęcia: Pixabay.com