Co powinna zawierać umowa sprzedaży samochodu?

Co powinna zawierać umowa sprzedaży samochodu? 1024 683 Adwokat Wrocław - Katarzyna Gabrysiak
Co powinna zawierać umowa sprzedaży samochodu?

Umowa zakupu pojazdu należy do najczęstszych umów sporządzanych w formie pisemnej. Chociaż nierzadko ceny sprzedaży pojazdów są znaczne, strony często posiłkują się wzorami umowy dostępnymi w Internecie. Nie zawsze będzie to najlepszym rozwiązaniem.

Umowa sprzedaży pojazdu – co zawiera?

Umowa sprzedaży samochodu zawiera przede wszystkim oznaczenie stron transakcji – kupującego i sprzedającego oraz przedmiotu umowy. Częstym błędem jest pominięcie osoby współwłaściciela pojazdu, która ujawniona powinna być w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Zauważyć należy, że jeśli samochód został nabyty przez osobę, która pozostaje w związku małżeńskim, w którym obowiązuje ustrój wspólności majątkowej, to zasadniczo samochód będzie miał dwóch współwłaścicieli. Kupujący powinien zadbać, aby zawrzeć umowę ze wszystkimi współwłaścicielami bądź też z osobą, która ma pełnomocnictwa tych współwłaścicieli.

Potrzebujesz pomocy w sprawach związanych z umowami sprzedaży oraz dochodzeniem roszczeń z tych umów?

Skontaktuj się z nami!

Umowa sprzedaży samochodu – konieczne elementy

Istotną kwestią jest także zawarcie opisu przedmiotu umowy. Warto wskazać w umowie markę i model pojazdu, numer VIN, numer rejestracyjny, rocznik pojazdu czy dokładny przebieg. Umowa może zawierać informację o braku zabezpieczeń ustanowionych na pojeździe, np. zastawu (fakt ten powinien zweryfikować kupujący). Warto wskazać także – poza datą – także godzinę transakcji – może mieć znaczenie, jeśli w dniu zakupu dojdzie do kolizji czy innego zdarzenia ubezpieczeniowego.

Przeczytaj też: Rękojmia przy sprzedaży samochodu używanego

Umowa sprzedaży samochodu – na co uważać?

Wbrew pozorom istnieje bardzo wiele niebezpieczeństw, które czyhają na stronę umowy sprzedaży pojazdu. Jedną z kwestii – istotną w szczególności z punktu widzenia sprzedającego – jest wskazanie w umowie znanych mu wad pojazdu. Zawarcie w umowie takich postanowień może uchronić sprzedającego od roszczeń związanych z rękojmią w związku z niezgodnością sprzedanej rzeczy z umową – w tym żądaniem obniżenia ceny. 

Podsumowanie

Przy zawarciu umowy sprzedaży pojazdu czujność powinien zachować oczywiście również kupujący. Przykładem może być chociażby konieczność zweryfikowania przez kupującego typu pojazdu w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli kupujący zamierza kupić samochód osobowy, a dowód rejestracyjny wskazuje na to, że pojazd ma homologację ciężarową, może się okazać, że kupujący może nie mieć możliwości – bez dokonania specjalistycznych przeróbek i przeglądu – przewozu w aucie osób na tylnych siedzeniach, pomimo że na pierwszy rzut oka pojazd nie różni się od innych.

Zachęcamy do kontaktu z kancelarią w sprawach związanych z umowami sprzedaży oraz dochodzeniem roszczeń z tych umów.

Skontaktuj się z nami!

Źródło zdjęcia: Pixabay.com