Co to jest udział w nieruchomości?

Co to jest udział w nieruchomości? 1024 683 Kancelaria adwokacka Katarzyna Gabrysiak

Przeglądając ogłoszenia sprzedaży nieruchomości można napotkać atrakcyjne finansowo oferty, które obejmują sprzedaż udziału w nieruchomości. Czym tak naprawdę jest udział w nieruchomości i jakie są ryzyka związane z jego zakupem? Czy po zakupie udziału będzie można zostać wyłącznym właścicielem nieruchomości lub jej części?

Udział w nieruchomości – czym jest?

Udział w nieruchomości jest formą własności wspólnie z innymi osobami. Każda z tych osób jest współwłaścicielem nieruchomości – całości, a nie jej wyodrębnionej części. Oznacza to, że podejmowanie czynności związanych z zarządem nieruchomością (np. związanych z remontem) wymaga porozumienia z innymi osobami lub ingerencji sądu. Współwłaściciele mogą umownie określić pewne zasady związane z korzystaniem z nieruchomości.

Potrzebujesz pomocy prawnej w zakresie nieruchomości?

Skontaktuj się z nami!

Udział w nieruchomości – różnice

Nabywając mieszkanie (własność czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu) mamy prawo do szerokiego dysponowania nim, a zatem nie tylko sprzedaży, ale i korzystania z wyłączeniem innych współwłaścicieli czy dokonywania prac związanych z nieruchomością bez uzgodnienia z innymi osobami (chyba że prace ingerują również w nieruchomość wspólną). Nabywając zaś udział w nieruchomości powyższe kwestie muszą być elementem uzgodnień z innymi współwłaścicielami, które mogą przybrać formę umowy regulującej stosunki między współwłaścicielami w sposób bardziej trwały.

Sprawdź też: Zakup nieruchomości przez cudzoziemca

Podsumowanie

Powyższe okoliczności sprawiają, że udział w nieruchomości jest często tańszy od nieruchomości stanowiącej odrębną własność – korzystanie z działki czy budynku będącego przedmiotem współwłasności może powodować różnego rodzaju spory. Jednakże nabywając udział w nieruchomości mamy także możliwość zniesienia współwłasności. Zniesienie współwłasności może polegać na wykupieniu udziału innej osoby, sprzedaży swojego udziału czy wyodrębnieniu kilku nieruchomości w drodze podziału fizycznego. Zniesienie współwłasności możliwe jest w drodze umowy bądź w ramach postępowania sądowego w przypadku braku zgody współwłaścicieli.

Kancelaria – prawo nieruchomości

Nasza kancelaria zajmuje się pomocą prawną zarówno w procesie sprzedaży, jak i zakupu nieruchomości. Zajmujemy się także obsługą procesów sądowych związanych z nieruchomościami oraz regulacją prawną nieruchomości.

Skontaktuj się z nami!

Źródło zdjęcia: Pixabay.com