Czy banki boją się frankowiczów ?

Czy banki boją się frankowiczów ? 596 340 Adwokat Wrocław - Katarzyna Gabrysiak

Co oznacza rezerwa bankowa dla frankowiczów

Rosnąca liczka osób występujących na drogę postępowania sądowego w związku z kredytem frankowym. A co ważniejsze rosnąca liczba wygranych spraw przez frankowiczów powoduje, że rezerwy są stale powiększane. Poprzez tworzenie i powiększanie rezerw banki przygotowują się na najprawdopodobniej przegrane postępowania sądowe o kredyty frankowe. Im więcej frankowiczów będzie występowało na drogę sądową ze swoimi roszczeniami tym bardziej rezerwy będą rosnąć.

Przykładowo Millennium Bank poinformował w swoim komunikacie o zwiększeniu zawiązanej rezerwy ze 150 mln zł do 223 mln zł. Jej wysokość jest zależna głównie od aktualnej liczby spraw sądowych. Jak podaje spółka, w samym IV kwartale 2019 roku do polskich sądów trafiło 200-300 spraw związanych z kredytami frankowymi. Portfel takich kredytów w Millennium wynosi ponad 13 mld zł. Zawiązana aktualnie rezerwa stanowi, póki co jedynie ułamek tej wartości. 

A teraz trochę liczb:

PKO BP – rezerwa 446 mln zł,

mBank – rezerwa 293 mln zł,

Millennium – rezerwa 223 mln zł,

Raiffeisen – rezerwa 47 mln Euro – 200 mln zł

Santander – rezerwa 176 mln zł

BOŚ – rezerwa 19,9 mln zł

Co to jest rezerwa bankowa na ryzyko ogólne

Prawo bankowe w art. 130 określa co należy rozumieć pod pojęciem rezerwy bankowe, a mianowicie: „Banki mogą tworzyć w ciężar kosztów rezerwę na ryzyko ogólne, służącą pokryciu niezidentyfikowanego ryzyka związanego z prowadzeniem działalności bankowej.” Znaczny wpływ na tworzenie tych rezerw ma ocena sytuacji w sektorze finansowym i sytuacji społeczno – politycznej.

Orzecznictwo TSUE w sprawie zwrotów prowizji i frankowiczów niejako zmusiło banki do tworzenia rezerw na wypadek przyszłych i ewentualnych konsekwencji postępowań sądowych z kredytobiorcami. Obecnie banki sukcesywnie zwiększają te rezerwy, co skutkuje spowolnieniem gospodarczym i większą ostrożnością sektora finansowego w inwestowaniu a także udzielaniu kredytów.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz orzecznictwo TSUE warto zastanowić się nad wystąpieniem na drogę sądową ze swym roszczeniem przeciwko bankowi.

Nie warto dłużej zwlekać – zapraszamy do kontaktu.

Źródło zdjęcia: Pixabay.com.