Blog

Niegodność dziedziczenia
Niegodność dziedziczenia
Niegodność dziedziczenia 1024 683 Adwokat Wrocław - Katarzyna Gabrysiak

Niezależnie od tego, czy spadkobierca dziedziczy na podstawie testamentu czy w ramach tzw. dziedziczenia ustawowego, można pozbawić go praw do spadku. Sytuacja taka może nastąpić tylko pod warunkiem spełnienia szczególnych przesłanek, które związane są z zachowaniami spadkobiercy względem spadkodawcy, które przemawiają za pozbawieniem go praw majątkowych, które uzyskałby na skutek otwarcia spadku (czyli śmierci spadkodawcy).…

Testament wzajemny
Testament wzajemny 1024 683 Adwokat Wrocław - Katarzyna Gabrysiak

Na gruncie przepisów prawa niedozwolone jest sporządzenie testamentu wspólnie przez dwie osoby. Taki testament będzie nieważny i nie odniesie pożądanego skutku, tzn. nie będzie mógł być podstawą dziedziczenia po osobach sporządzających testament, w przypadku śmierci którejkolwiek z tych osób. Nie wyklucza to jednak sporządzenia tzw. testamentów wzajemnych. Testament wzajemny – co to jest? Testament wzajemny…

Wydziedziczenie forma i skutki
Wydziedziczenie – forma i skutki
Wydziedziczenie – forma i skutki 1024 768 Adwokat Wrocław - Katarzyna Gabrysiak

Wydziedziczenie w testamencie ma ten skutek, że osoba wydziedziczona traci prawo do zachowku. W skrócie prawo do zachowku zabezpieczać ma osoby z kręgu spadkobierców ustawowych przed ich wykluczeniem z kręgu dziedziczenia. Osoba taka nieujęta w testamencie, może i tak domagać się od spadkobierców połowy tego, co uzyskałaby, gdyby testament nie został sporządzony (2/3 w przypadku…

Kiedy dziedziczy rodzeństwo?
Kiedy dziedziczy rodzeństwo?
Kiedy dziedziczy rodzeństwo? 1024 683 Adwokat Wrocław - Katarzyna Gabrysiak

Rodzeństwo oraz ich zstępni (czyli dzieci i wnuki rodzeństwa) zaliczani są do tzw. drugiej grupy spadkobierców. Jakie są zasady dziedziczenia przez rodzeństwo? Kiedy rodzeństwo znajdzie się w kręgu spadkobierców ustawowych? Kiedy brat i siostra rzeczywiście mogą dziedziczyć po spadkodawcy, jeśli ten nie sporządził testamentu? Dziedziczenie przez rodzeństwo Rodzeństwo dziedziczy po spadkodawcy w sytuacji, w której…

Zachowek co to jest i komu sie należy?
Zachowek – co to jest i komu się należy?
Zachowek – co to jest i komu się należy? 1024 682 Adwokat Wrocław - Katarzyna Gabrysiak

Zachowek jest przewidzianą w przepisach kodeksu cywilnego formą ochrony spadkobierców ustawowych, czyli osób najbliższych spadkodawcy. Należny jest w sytuacjach, w których na skutek rozporządzeń majątkiem zawartych w testamencie lub darowizn, które spadkodawca poczynił za życia, spadkobiercy ustawowi nie otrzymali określonych w ustawie udziałów w spadku. Komu należy się zachowek? Zachowek przysługiwać może małżonkowi spadkodawcy, jego…

Czym jest egzekucja z aktu notarialnego?
Czym jest egzekucja z aktu notarialnego?
Czym jest egzekucja z aktu notarialnego? 1024 682 Adwokat Wrocław - Katarzyna Gabrysiak

Zawarcie w akcie notarialnym oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji z aktu notarialnego znacznie upraszcza i przyspiesza procedurę dochodzenia roszczeń. Czym jest art. 777 kodeksu postępowania cywilnego i dlaczego warto zastanowić się nad możliwościami jego zastosowania?  Dobrowolne poddanie się egzekucji 777 kpc Dobrowolne poddanie się egzekucji z aktu notarialnego powoduje, że wierzyciel może stosunkowo szybko…

Nabycie spadku przed sądem czy u notariusza?
Nabycie spadku przed sądem czy u notariusza? 1024 772 Adwokat Wrocław - Katarzyna Gabrysiak

Stwierdzenie nabycia spadku może być nie tylko przeprowadzone w sądzie. Z pewnością szybszą metodą jest uzyskanie aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza. O ile jednak sądowa ścieżka postępowania jest dopuszczalna zawsze, to załatwienie sprawy spadkowej przed notariuszem możliwe jest tylko w sytuacjach niespornych i mniej skomplikowanych. Poświadczenie dziedziczenia – kiedy? Przepisy kodeksu cywilnego stanowią, że spadek…

Biegły w sprawie sądowej
Biegły w sprawie sądowej
Biegły w sprawie sądowej 1024 1001 Adwokat Wrocław - Katarzyna Gabrysiak

Rozstrzygnięcie sprawy sądowej może wymagać dopuszczenia przez sąd dowodu z opinii biegłego. Zasadniczo z wiedzy i doświadczenia biegłego sąd powinien skorzystać w każdym postępowaniu, w którym istotne znaczenie mają okoliczności wymagające wiedzy specjalistycznej. Jedynie w postępowaniu uproszczonym (czyli zasadniczo, jeśli kwota roszczenia nie przewyższa 20 000 zł) przepisy pozwalają sądowi orzekać bez zasięgania opinii biegłego.…

Czy umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości musi być sporządzona notarialnie?
Czy umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości musi być sporządzona notarialnie?
Czy umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości musi być sporządzona notarialnie? 1024 683 Adwokat Wrocław - Katarzyna Gabrysiak

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości nie musi być sporządzona przez notariusza. Ważne jednak, żeby została sporządzona na piśmie i regulowała wszystkie istotne warunki transakcji, przede wszystkim zawierała oznaczenie nieruchomości, termin zawarcia umowy przyrzeczonej, kwotę i termin jej zapłaty, a także kwestie związane z zadatkiem. Dlaczego zawrzeć umowę przedwstępną sprzedaży notarialnie? Podstawowym argumentem, dla którego warto rozważyć…

Czy sąd może rozłożyć należność na raty?
Czy sąd może rozłożyć należność na raty?
Czy sąd może rozłożyć należność na raty? 1024 768 Adwokat Wrocław - Katarzyna Gabrysiak

Zasadniczo po uprawomocnieniu się orzeczenia sądowego, na podstawie którego dłużnik ma zapłacić określoną kwotę pieniężną na rzecz wierzyciela, ten drugi może żądać natychmiastowej płatności całej należności. Ewentualne rozłożenie zasądzonej kwoty na raty może nastąpić wyłącznie za zgodą wierzyciela, który z drugiej strony uprawniony jest także do skierowania wniosku o egzekucję do komornika. Czasami zdarza się…